17 октомври се отбелязва всяка година като международен ден за изкореняване на бедността с цел да се насърчат действията на хора, организации и правителства за преодоляване на този глобален проблем. Датата е определена с резолюция на ООН през 1992 година – на този ден през октомври 1987 година над 100 000 души се събират на площад „Трокадеро” в Париж, за да почетат жертвите на крайна бедност, насилие и глад.
Намаляването на бедността и глада е на първо място в Глобалните цели за устойчиво развитие, определени от ООН за следващите 15 години. Само в ЕС над 85 милиона души, или около 17% от населението, живее под прага на бедност. Това е и основната причина все още много деца да бъдат настанявани в институции и отделяни от своите семейства.
Според данни от изследването на Eurostat и НСИ за доходите и условията на живот през 2013 г., 1/5 от населението у нас е в риск от бедност, а 1 на всеки 10 е в риск от дълбока бедност. Именно тази група, която сериозно изостава от доходите на средната класа, най-малко се влияе от промените в икономическата среда и на практика е изпаднала в дългосрочна и възпроизвеждаща се бедност.
Сред най-рисковите групи, които са зависими от качеството на образование и процесите на пазара на труда, са безработните и неактивните. На практика всеки втори безработен попада в риск от бедност, а всеки трети – в риск от дълбока бедност.
Бедността сред децата е предимно в семейства с един родител или в многодетни семейства, които често имат малцинствен профил. Рискът от бедност при последните е особено висок – 2/3 от домакинствата с 3 или повече деца са в риск от бедност, а над половината са в дълбока бедност.
Национална мрежа за децата многократно акцентира необходимостта от обвързване на социалното подпомагане със социалната работа и оценката на случаите, за да се постигне устойчив ефект от материалните помощи. Ние се застъпваме за нуждата от системен подход в работата не само с деца, но и с техните родители, както и за поставяне на акцент върху политиката и инвестициите в ранното детско развитие, които са с коефициент на възвращаемост от 7-10% годишно.
Друг важен аспект за подобряване на социалното включване е необходимостта от жилищна политика и увеличаване на социалния жилищен фонд като част от комплексния подход към темата за бедността.
Национална мрежа за децата допринесе с предложения за мерки и дейности към Матрицата на Плана за действие за изпълнение на Национална стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2020. От началото на 2015 г. Мрежа за децата участва в междуведомствена група за разработване на Плана, чиято цел е да реализира деветте основни приоритета на Стратегията.
Националната стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2020 е ориентирана към изграждане и реализиране на единна, последователна и устойчива политика в областта на социалното включване, основана на интегрирания подход и междусекторното сътрудничество на национално, регионално, областно и общинско ниво. Тя посочва визията, приоритетните направления и дейностите за развитие на политиката в областта на бедността и социалното изключване в България до 2020 г.
Снимка: photl.com/ studio cl art