Стерилитетът у нас е много сериозен проблем и 15 % от двойките са с репродуктивни проблеми, каза управителят на АГ-болницата във Варна проф. д-р Емил Ковачев – акушер-гинеколог и специалист по асистирана репродукция при откриването на кампанията „Репродуктивното здраве – наша обща грижа”. Данните са от проучване, проведено през 2015 г. За Европа този процент също е висок – 8 – 15%.
През 1980 – 1982 г. проблеми с възпроизвеждането са имали едва 7% от населението в България. Това означава, че от тогава до днес двойно са се увеличили като численост семействата, неможещи да имат бебе по естествен път. Причините за тази пандемия според проф. Ковачев са, от една страна, съвременната организация на живот. Младите хора отлагат времето за забременяване, като разчитат, преди да увеличат семейството си с ново попълнение, да изградят кариера, да завършат образованието си и да забогатеят. От друга страна, увеличаването на заболяванията на половата система също задълбочава този проблем. От тази година Централният фонд „Ин витро” финансира до 4 опита за всяка двойка, но не всяко семейство може да кандидатства.
Тогава идва ролята на общинските програми, а община Варна, по думи на проф. Ковачев, е пионер в помощта на кампаниите, насочени към асистирана репродукция. Качествената консултация за всяка двойка с подобни проблеми е изключително важна, смята специалистът.
Професионалисти по теми, свързани с репродуктивното здраве, и акушер-гинеколозите от АГ- болницата започват поредица от информационни беседи, целящи да дават навременна информация на двойките с репродуктивни проблеми във Варна и региона. Всеки последен петък от месеца на територията на болницата ще се организират срещи с лекари от цялата страна на тема „Ако бебето се бави”.
На сайта на община Варна двойки, които не могат, но искат да имат бебе, могат да се запознаят с правилата за кандидатстване за инвитро процедури. На телефон 0 700 700 17 от 9 до 17 часа двама психолози ще разговарят с двойки, които имат нужда от емоционална и психологическа подкрепа. Това каза Катя Иванова, която е един от психолозите по програмата. По нейни думи, когато една двойка научи за проблема си с репродукцията, започва веднага да пита за медицинските процедури, без да си дава сметка, че чисто емоционалното напрежение може да бъде смъкнато чрез разговори и консултации и едва тогава да се премине към медицинско решение.
Източник: Черно море
Снимка: flickr.com