Skip links

11 февруари – Световен ден за безопасен интернет

httpv://www.youtube.com/watch?v=oDerjJ2InAA

На 11 февруари 2014 година за 11-ти пореден път светът отбелязва Деня за безопасен интернет – под мотото „Заедно за по-добър интернет“ – една инициатива на Европейската комисия, която с годините излезе извън рамките на Европа, за да обхване над 100 държави на всички континенти.

Децата имат право да бъдат защитени, за да не бъдат наранявани и да не се злоупотребява с тях физически и психически.

В Европа статистиката показва, че всяко четвърто дете в някакъв момент от живота си се е сблъсквало с онлайн тормоз. Онлайн тормозът засяга и децата, които тормозят или просто го наблюдават, родителите и училищата. Това видео може да е в помощ на всички засегнати и заинтересовани страни.

Видеото е създадено в рамките на проект “Европейска кампания за повишаване на чувствителността по отношение на кибертормоза”, финансира по програма ДАФНЕ III на Европейската комисия. Координатор на проекта за България е Фондация „Център за изследвания и политики за жените“. Te призовават:

Родители, научете децата си какво е съпричастност и поговорете с тях за заниманията им в интернет!

Учители, помогнете на децата да разберат къде е границата между “забавно” и “жестоко”. Направете заедно с учениците си списък с правила срещу онлайн тормоза!

Деца, ако сте свидетели на онлайн тормоз, съобщете за него и окажете подкрепа!

Целта на този образователен материал е да бъде видян от колкото се може повече хора, защото само заедно можем да спрем онлайн тормоза.

Фондация „Център за изследвания и политики за жените“ насърчва видеото да бъде споделяни, за да може гласът в подкрепа на правото на нашите деца да бъдат защитени да бъде чут.

Снимка: sxc.hu/sgback

 

 

 

Прочетете също и:

Днес започва обучение по проект INSPIRE!

В периода 19-21.06.2025 г., в гр. Стара Загора ще се проведе обучение на тема „Детското и младежко участие[…]

Годишна среща 2025 – Ден 1: Откриване, опознаване и посещения по организации

Започна ежегодната Годишна среща на Национална мрежа за децата! Над 170 експерти, деца, младежи и застъпници за детски[…]

Криптобосс