Национална мрежа за децата публикува годишния си отчет за своята работа през изминалата година. 2016 беше много специална за нас – станахме на 10 години и отбелязахме създаването на това уникално за България обединение на над 140 съмишленици и организации, които отстояват правата на децата.
Благодарение на общите ни застъпнически усилия само през последната година можем с гордост да заявим, че десетките изпратени позиции и становища към различните държавни институции са довели до над 35 конкретни промени в различни стратегии, планове и нормативни документи.
По повод десетгодишнината на Мрежата, акцентирахме десет наши успеха:
- Вече 10 години работим и помагаме на децата на България. Само през последната година 79 044 деца, 36 577 семейства и 8 262 професионалисти са подкрепени от организациите, членове на Национална мрежа за децата.
2. Да се обединиш около една кауза само по себе си е кауза, а да се обединят над 140 организации, работещи за децата и семействата, сплотени от ценностите за отстояване на правата на детето, е истинско постижение. Мрежата се превърна в най-голямата коалиция от граждански организации в България и обедини сектора, за да застане като равностоен партньор и коректив до държавните институции за по-добри закони, политики и практики за детето и семейството.
3. Децата в домовете бяха анонимни и често усилията за промяна се фокусираха върху „реформирането” и „преструктурирането” на сградите, без това да води до съществена промяна в начина на грижа и живота на децата. Мрежата участва активно в разработването и прилагането на Визията за деинституционализация и Плана за действие към нея, в резултат на които над 7000 деца са изведени от домовете и други над 13 600 деца и техните семейства са подкрепени, за да не бъдат настанени в институции през последните 6 години.
4. Преди 10 години никой не разбираше какво означава детско правосъдие, а днес има ангажимент от страна на държавата за реформа в тази област. Това ни дава надежда, че децата правонарушители няма да бъдат третирани като престъпници, а ще имат право на подкрепа и шанс за интеграция. Този закон е важен за над 10 000 деца, които годишно са засегнати от остарелия и неотговарящ на международните и европейски стандарти Закон за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и над 2000 деца, които минават всяка година през затворени институции.
5. Национална мрежа за децата бе една от водещите организации в създаването и дебатите около Закона за предучилищното и училищно образование, който определя развитието на 977 086 български деца. Макар, че като всеки нов нормативен акт и той не е съвършен като текстове и стандарти за прилагане, за нас той е огромна крачка напред в реформата на българското образование.
6. Създадохме Визия за семейна политика и се застъпихме за поемане на ангажимент за разработване на Национална стратегия за детето и семейството. Работихме активно за ратифицирането на Конвенцията от Ланзароте против сексуалната експлоатация на деца. Борихме се и реализирахме промените в Закона за радио и телевизия, които регламентират етичното отразяване на деца в медиите и предпазването им от вредно съдържание. Това е началото на успеха. По-трудно достижимият успех обаче е да наложим това, което е поставено на хартия, да влезе в живота ни. Всеки ден работим, за да успеем в това.
7. Пет години Мрежата наблюдава как държавата изпълнява своите ангажименти към децата и семействата и създавайки независимия доклад „Бележник: Какъв е средният успех на държавата в грижите за децата?“ пише оценки, прави препоръки и фокусира общественото внимание към областите, в които правителствата се справят и тези, в които трябва да положат повече усилия.
8. Само през миналата година над 1,5 милиона българи са достигнали до новините и информацията в сайта ни и в социалните медии, където промотираме детските права, позитивното родителство и различни форми на подкрепа към родителите. За 10 години Мрежата се превърна в значим и надежден източник на информация в социалните медии, чрез интернет страницата и бюлетина, който ежеседмично се получава от над 6 000 абоната.
9. Над 350 деца и млади хора са имали участие в дейности на младежката мрежа „Мегафон“. Ние развиваме различни модели за автентично участие на децата и младите хора, като се консултираме с тях, обсъждаме и провеждаме ключовите дейности на Мрежата заедно с тях. Чрез „Мегафон“ деца, млади хора, професионалисти и организации учат за правата на децата, развиват умения за общуване и упражняват правото си на мнение.
10. Имаме мечта да изградим център за правата на децата в България. Дадохме успешен старт на изключително амбициозния проект за изграждане на Къща на децата. Само за една година успяхме да наберем средства и да закупим земя в центъра на София. Подготвяме документацията за строителството и архитектурен проект, така че Къщата да стане реалност. Над 15 000 деца годишно ще имат достъп до обученията и дейностите в Къщата на децата, а проектът ще се управлява като социално предприятие, в което ще работят и ще се обучават млади хора които излизат от грижа.
И въпреки че за мнозина този огромен труд, реализиран от всички организации, част от Мрежа за децата, остава невидим и неразбираем, това променя реално живота и ежедневието на децата и техните семейства и движи обществото ни напред. Но най-голямата и трудна задача остава промяната на нагласите на всеки от нас и приемането на детето като пълноправен член на обществото. Ние в Национална мрежа за децата вярваме, че промяната в едно дете променя България.