Принципът за инвестиции в децата да бъде в основата на изграждането на Европейския стълб за социалните права, който да подкрепи приетата през 2013 г. Препоръка за инвестиране в деца и да се прекъсне цикъла на бедността, настояха представителите на европейската мрежа за защита правата на децата “Юрочайлд“ по време на консултациите на високо ниво в понеделник в Брюксел. Това съобщи изпълнителният директор на фондация „За Нашите Деца“ Иванка Шалапатова, която представляваше на форума българската Национална мрежа за децата и „Юрочайлд“.
Организациите за защита правата на децата заявиха категорично нуждата от дефиниране на цели за справяне с високите нива на детска бедност, които Държавите членки следва да постигат заедно с договорените в Барселона цели за ранно детско образование и грижа. 27 милиона деца в Европа живеят в бедност, а над милион от тях са в институции, сочат данни на „Юрочайлд“.
През 2015 г. 41.5% от учениците в България между 15 и 16 години могат да четат, но се затрудняват да тълкуват прочетения текст. Под нивото на функционалната грамотност по математика са 42% от юношите, което значи, че те могат да смятат, но не могат да прилагат наученото по математика в житейски ситуации. Същото важи и за природните науки, където под нивото на функционална грамотност са 37.9% от учениците в България, каза г-жа Шалапатова.
“Просперитета, който се базира на умения и продуктивност, започва с подкрепата на децата, бедните деца трябва да получават безплатни здравни услуги, храна и образование”, сподели Мария Родригиез, член на Европейския парламет. Посланниците на европейската мрежа на НПО в сферта на детските права настояха да се гледа на социалната политика като на инвестиция, а не като на финансова тежест, защото когато е добре управлявана тя е основен фактор за прогрес.
От името на Национална мрежа за децата и „Юрочайлд“, г-жа Иванка Шалапатова благодари на Мариан Тейсен, еврокомисар по заетостта, социалните въпроси, уменията и трудовата мобилност, за подкрепата й инвестициите в децата от ранна детска възраст да са основа на изграждането на Европейския стълб за социалните права.
В края на конференцията, която бе закрита от президента на европейската комисия Жан Клод Юнкер, комисар Тейсен съобщи, че предстои да бъде изработена пътна карта за постигане на заложените в Европейския стълб за социални права цели.
Европейският стълб за социалните права е първият общ проект, който идентифицира нуждите и предизвикателствата в сферата на социалната политика и заетостта. Той бе представен от Европейската комисия през март 2016 година и след приемането му ще бъде отправна рамка за скрининг на заетостта и социалните показатели на държавите – членки на ЕС и за прилаганите на реформи на национално ниво.
Снимка: pixabay