Тежките раници в училище са проблем, който е актуален за всяко дете в България и за неговото семейство. За нас, родителите, не е нормално към всяко дете да е прикрепен родител, баба или дядо, които да го водят и взимат от училище ежедневно, за да му носят раницата. Така, вечно придружени, буквално и преносно ние не ги учим на самостоятелност. Но няма как да е иначе – раниците са непосилно тежки за децата ни, чиято костна система в периода на растежа все още не е укрепнала.
Наскоро МОН обяви, че над 6 млн. лв. допълнително ще бъдат осигурени за закупуване на шкафчета в училищата за всички ученици от първи до седми клас. През настоящата година за първи път правителството осигури средства за закупуването на 120 000 шкафчета, необходими на училищата, за близо 40% от учениците в начален етап на образование.
Според някои училищни ръководства обаче поставянето на шкафчета не е възможно. Защо?
Проблемът е, че противопожарната наредба е в противоречие и може да бъде тълкувана разностранно. В един от членовете си разрешава поставяне на мебели във фоайетата на сградите /пример за това са офисите с техните рецепции, дивани и пр. /, но не разрешава поставянето на такива в коридорите, които се считат за евакуационни пътища. В отговор на запитване от страна на МОН към Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) също се наблюдава противоречие и отново не се изяснява казусът:
В писмото се казва: „ С реализиране на горецитираните дейности е възможно ученическите шкафчета да бъдат разположени така, че да бъдат нарушени изискванията за пожарна безопасност” . В същото време в следващия параграф е написано „В тази връзка, Ви уведомяваме, че при разполагането на ученическите шкафчета следва да бъдат спазени разпоредбите на Наредба № 8121з – 647/01.10.2014г. за правила и норми за пожарна безопасност при експлоатация на обектите.
Съгласно чл. 34, ал. 1, т.3 и т.4 от същата наредба по време на експлоатация на обектите не се разрешава:
Поставяне на материали и оборудване, както и изграждане на други препятствия в коридорите, пожарозащитните предверия, стълбищата, рампите и по другите пътища за евакуация в обектите, с които се намалява широчината на евакуационните пътища под нормативно изискващата се или се създават предпоставки за затрудняване на безопасната евакуация; Поставянето на горими материали по пътищата за евакуация.
„Предвид горното, Ви предлагаме директорите на одобрените по модула учебни заведения да бъдат запознати с изискванията на правилата и нормите за пожарна безопасност„, се казва в отговора от ГДПБЗН.
От последното изречение става ясно, че всеки директор трябва да разучава и тълкува наредбата.
Национална мрежа за децата разговаря по темата с Нели Пехливанова, строителен инженер и родител. Според нея е необходимо ГДПБЗН да излезе с ясно становище, с което да утвърди, че може да бъдат поставяни метални шкафчета по коридорите на училищата, стига да не се намалява широчината на евакуационните пътища под нормативно изискващата се. Дрехите, учебниците, учебните материали и нещата по физическо възпитание на децата не се считат за горими материали и могат да бъдат съхранявани в металните шкафчета.
Разговори на г-жа Пехливанова с няколко директори на училища и началници на районни пожарни служби показат, че много от тях не разбират писмата, написани от ГДПБЗН, с които се дава пояснителна информация на МОН как да бъдат разположени шкафчетата в училищата.
По мнение на групата инициативни родители е необходимо директорът на на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ ясно, твърдо и отговорно да подходи към проблема и от институцията да заявят своята позиция, изисквания и препоръки по въпроса. Защото неразбирането на инструкциите може да доведе до струпване на шкафчета по фоайетата на училищата (наредбата разрешава разполагане на мебели във фоайетата и директорите смятат там да разполагат шкафчетата, доколкото могат), от там до струпване на ученици, което ще доведе до огромен поток по стълбите всяко междучасие и вероятни нещастни случаи.
За тази цел директорите на училищата, решили и получили финансиране да поставят шкафчета в коридорите, трябва да внесат проекти в съответната районна служба за одобрение и положително становище. В този проект е необходимо да се направят изчисления за минималната ширина на евакуационния път (т.е коридорите) в зависимост от броя на евакуиращите се. Ако изчислената минимална ширина на евакуационния път + дълбочината на шкафчето е по-малка от ширината на съществуващия коридор, то шкафчета могат да бъдат поставяни по него.
Тъй като училищата са в повечето случаи държавни, то би било добре да се помисли на този етап за освобождавене от такси за одобрение на тези проекти в съответната служба по ПБЗН, както и приоритетното им одобрение, а на по-късен етап и за обществена поръчка за възлагане изготвянето на проектите по Пожарна Безопасност.
Специалистите препоръчват да бъдат закупени метални шкафчета, които да бъда разположени разконцентрирано по коридорите на училищата, стига ширината на пространството да го позволява, за да е спазена минималната ширина на евакуационния път, съгласно наредбата. Шкафчетата да бъдат анкерирани към стените, за да няма предпоставка за падане и препречване на евакуационния път. Също така страниците на тези шкафчета да бъдат обезопасени, така че да няма предпоставка за твърд удар на децата в ръбовете на шкафа.
Снимка: freeimages.com