Невъзможността да израснеш по план, очертаващ „нормалното“ детско развитие, физическата трудност да направиш конкретно движение като другите или да мислиш и функционираш по общоприетия начин… това е една история за невъзможни неща, които тласкат някои да прекрачат предела на ограниченията, да мислят в съвсем различна посока. И за новите възможности, които се откриват и ги подтикват да действат, да бъдат щастливи от това, че са различни, и да искат да помогнат на другите, различни като тях.
Историята започва преди 11 години, когато шест семейства се срещат в Германия в търсене на най-доброто лечение за своите деца – някои с тежки, други с по-леки увреждания. Там те разбират, че на децата с увреждания ще помогнат не технологичният прогрес или по-високият стандарт на живот. Че за медицински терапии, които ще подобрят здравето на малките, не се изискват условия, непосилни за нашата реалност, а само правилно обучени професионалисти, адекватен, индивидуален подход. И добро отношение.
Шестте семейства се обединяват около идеята да пренесат немското „ноу-хау“ в България и да направят медицинските услуги достъпни за всички деца у нас. Тези родители основават фондация „Деца с проблеми в развитието“ с основна цел да създадат медицински център по модел на мюнхенския „Киндерцентрум“ водещо лечебно заведение за ранна диагностика и рехабилитация.
Медицинският център отваря врати в столичния Студентски град през 2009 г. благодарение на моралната, финансова и материална подкрепа на неимоверно много приятели, съмишленици, дарители и колосален доброволчески труд. За разкриването на центъра помагат и средства, набрани от зрителите на благотворително телевизионно предаване. Центърът е регистриран по Закона за лечебните заведения и в момента разполага с 11 кабинета, свой екип от специалисти: лекари със специалности физикална и рехабилитационна медицина, ортопедия и травматология, хранене и диететика; кинезитерапевти, логопеди, ерготерапевти със сензорноинтегративна терапия; специален педагог с арт терапия; клиничен психолог.
Впечатлени от решимостта на тези родители, немските специалисти предоставят целия ресурс от знания, с който разполагат. Всички български терапевти преминават индивидуално обучение при тях, за да повишат квалификацията си и някак от само себе си се създава мрежа от специалисти за обмен на опит и добри практики.
Центърът „Деца с проблеми в развитието“ е уникален не само защото е създаден от родители, но и с това, че всяко дете преминава през първоначален скрининг, за да се определи неговият статус. След което се изготвя индивидуална програма от няколко специалисти, която се адаптира през определено време спрямо прогреса на детето. Неговите родители задължително преминават обучение, за да са част от този процес и да пренесат добрите практики и в дома си.
Резултатите, които се постигат, са изключителни не защото в медицинския център правят чудеса, а защото професионално се използват реално съществуващите възможности за развитие на всяко дете.
Диагнозата вече не е присъда за цял живот, а само медицинско становище. Зачестяват случаите на деца с тежки диагнози, които прохождат, проговарят, учат се да бъдат самостоятелни въпреки физическите или менталните дефицити и благодарение на терапиите.
В медицинския център се обучават и студенти от водещите висши учебни заведения: Софийския университет, Медицинската академия, Нов български университет и Националната спортна академия.
Работата с над 200 деца годишно със специални нужди – церебрална парализа, аутизъм, синдром на Даун, генерализирани разстройства на развитието и др. подтиква екипа на фондацията да търси и други начини, за да се помогне на тези семейства.
Експертите на медицинския център провеждат първото по рода си изследване на семейната среда, в която тези деца се отглеждат. От него става ясно, че е важно да се обърне внимание и да се работи не само с децата с увреждания, но и с техните здрави братчета и сестричета, както и с родителите им.
Екипът си поставя за цел догодина да осъществи програмата си за личностно развитие и активен социален живот за родители на деца с увреждания. В нея са заложени групови занимания с психолог, специалисти по личностно развитие, професионално ориентиране, както и спортни занимания по интереси.
Посланието на програмата „С теб съм!“ е насочено към всички родители, които се чувстват потиснати, неудовлетворени и объркани. Целта е те да намерят вътрешния си ритъм, да разберат и използват всички възможности да работят за себе си и това да се отрази благотворно и на състоянието на децата им.
Посланието към бизнеса е да се наемат и ангажират за определени дейности повече родители на деца със специални нужди, защото това е един от начините цялостно да се подобри качеството на живот на техните семейства.
Друга програма, по която фондацията ще работи – „Не подминавай, а опознавай!“, е насочена към родителите на здрави деца. Тя включва организиране на информационни срещи в детски градини и начални училища и разработване на кратък наръчник с практически съвети как да отговаряме на въпросите на децата си, свързани с различията на деца и хора с увреждания. За да отговори на въпроса „Как да възпитаваме в децата си емпатия, толерантност и приемственост?“.
Вече е в ход още една инициатива на „Деца с проблеми в развитието“ – благотворителна кампания за продажба на коледни картички. Със средствата, набрани от продажбата им, ще се финансират дейностите и инициативите, заложени в програмата за 2018 година.
Трима известни български художници – Петя Константинова, Иван Додов и Велин Моллов, предоставят безрезервно свои произведения за каузата.
За да се присъедините към голямото семейство от приятели, съмишленици и дарители и да станете част от промяната, може да посетите сайта на фондация „Деца с проблеми в развитието“ – www.dpkids.org.
Източник: сп. Мениджър
Снимка: freeimages.com