През периода май-ноември 2018 г. екипът на Фондация „П.У.Л.С.” изпълняваше дейности по проект „Да отворим нова страница по проблема домашно насилие! Нов акцент в стара тема!”, финансиран от Министерство на правосъдието.
Проектът имаше за цел да отговори на нуждата за комплексна подкрепа на пострадалите от насилие чрез оптимизиране на работата на регионална програма за 24- часова защита, възстановяване и реинтеграция на жертвите, ползващи услугите на Центъра за социална рехабилитация и интеграция към Фондация „П.У.Л.С.“- гр. Перник.
Също така проектът целеше да създаде условия за прекъсване на модела на възпроизвеждане на насилието в общуването в семейството и обществото чрез включване на хора, упражняващи насилие в програми за консултиране.
И не на последно място проектът имаше за цел да положи основи за изграждане на ефективна регионална програма за превенция на домашното насилие и тя да бъде достъпна чрез работа в основните и средни училища в малките населени места в регион Перник.
Дейностите, свързани с услугите за подкрепа на лица и деца, пострадали от насилие или упражняващи насилие бяха надградени в рамките на проекта чрез предоставяне на комплексни услуги като: телефонно консултиране, кризисно посрещане на случаи, психологически и юридически консултации на пострадали и упражняващи насилие, фамилно консултиране и социално посредничество.
Клиентите, ползващи тези услуги, получиха оценка на риска на тяхната ситуация и емоционална подкрепа. Те имаха възможност да ползват индивидуални консултации, които да им предоставят различни алтернативи за продължаване на живот без насилие. Работата при упражняващите насилие бе в посока преосмисляне на деструктивния модел на функциониране и преформулиране на насилническото поведение.
В рамките на проекта бяха проведени семинари с ученици от малките населени места в регион Перник, в които децата и младежите имаха възможност да получат основна информация за видовете насилие, характеристиките на насилие и институциите, към които могат да се обърнат за помощ.
Също така се проведе 3-дневен сензитивиращ тренинг с представители на училища от малките населени места. Участниците придобиха знания, умения и механизми за справяне и насочване на деца за подкрепа при разпознат проблем, свързан с различните видове насилие в семейството и обществото. Бяха създадени партньорски взаимоотношения с училищните ръководства и педагозите, които са предпоставка за устойчиво развитие на програмите за ефективна превенция.
В рамките на проекта бе издадена брошура за пострадали, включваща информация за видовете насилие, както и стъпките за излизане от ситуацията на насилие.
Неотменна част от работата на организацията бе и ежеседмичното провеждане на сбирки на Младежки клуб „Да бъдем приятели” към Фондация „П.У.Л.С.” , целящ да изгражда нетърпимост у младите хора към формите на насилие в човешките взаимоотношения.
Темата за домашното насилие е изключително актуална, чувствителна и противоречива в нашето общество. Проектът “Да отворим нова страница по проблема Домашно насилие! Нов акцент в стара тема!”, приключи, но Фондация „П.У.Л.С.” продължава да ръководи и утвърждава ефективна регионална програма на подкрепа на хора, пострадали от насилие и техните семейства, които са претърпели или са в риск от насилие, както и да работи с упражняващи насилие с цел преформулиране на насилническото поведение.