ОСНОВНА ЦЕЛ НА ЗАДАНИЕТО
Целта на техническото задание е да послужи за подбор на външен оценител или екип от оценители на практиката в Център за настаняване от семеен тип „Детство“ /“Детска къща“/ – резидентната услуга за временна грижа за бебета и малки деца, която фондация „За Нашите Деца“ създаде и управлява. Оценката включва разработване на методология и провеждане на външна оценка на практиката, като основната цел е проследяване на цялостния ефект на услугата върху децата, семействата, услугите и местната общност.
ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЦНСТ „ДЕТСТВО“ /ДЕТСКА КЪЩА/
Всяка година много деца се изоставят или биват разделени от техните родители при раждането си или веднага след него. Фондация „За Нашите Деца“ създаде Детска къща, за да могат изоставените бебета да получат необходимите за всяко дете грижа и внимание, вместо да попаднат в специализирана институция. Детска къща е място за преход на изоставените деца от временна към дългосрочна семейна среда, без да се налага през това време да живеят в социален дом. Услугата е с временен характер – до 6 месеца, като през това време се полагат интензивни усилия да бъде намерено приемно или осиновително семейство за всяко дете, или то да бъде реинтегрирано в родното си семейство. Детска къща предоставя резидентна грижа за деца от 0 до 3 г. под формата на държавно делегирана дейност – Център за настаняване от семеен тип „Детство“. Услугата е с капацитет 6 деца, с възможност за кризисно настаняване за още 2 деца.
Разликата между Детска къща и повечето ЦНСТ е че за децата в къщата се грижи истинско семейство – вдъхновяващи и мили хора, които се грижат за децата и им осигуряват необходимото внимание. Целта е по този начин децата да растат в среда, максимално близка до атмосферата в едно семейство. Семейството прави живота в къщата интересен и обогатяващ – децата излизат на разходка, празнуват рождени и именни дни, водят пълноценен живот. Семейството се подкрепя от екип от специалисти, за да се осигури най-добра грижа за децата.
Детска къща функционира по изцяло нов за България модел. Той надгражда предишни инициативи на фондация „За Нашите Деца“ за изграждането на алтернативни на институционалната грижа услуги. Още през 2001 г. фондацията изгради първата в страната резидентна алтернатива на живота в специализираните институции когато създаде социална услуга за деца в риск, в която се предоставя място за живот, оборудвано като семейно пространство, с отделни помещения за хранене, къпане, спане и прекарване на свободното време. В къщата социалните служби настаняват деца от 3 до 12 години, като настаняването е временно, докато се намери трайно решение за детето. От стартирането на работата на услугата до момента няма нито едно дете, което да е продължило живота си в социален дом след престоя си в къщата. В момента къщата се управлява от община Пловдив. В София фондацията разкри услугата „Семейна къща“ през 2012 г., в която за първи път започна да функционира модела на резидентна грижа, в която грижата се полага от истинско семейство. Тъй като услугата беше разположена в апартамент под наем, фондацията привлече съмишленици и дарители от корпоративния сектор и построи нова, изцяло приспособена за целите на услугата сграда – Детска къща в сегашния ѝ вид. Детска къща е изградена върху терен на Столична община, отстъпен безвъзмездно за предоставяне на социалната услуга за срок от 10 години.
От създаването на услугата до този момент 29 деца са минали през нея, като 6 от тях са в услугата в момента и чакат своите нови родители.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ И ОБХВАТ НА ОЦЕНКАТА
Очаква се да бъде разработена и предоставена оценка на практиката в Детска къща, на базата на предварително разработена методология. Оценката следва да даде препоръки към съществуващата система за осигуряване на качеството в Детска къща. Резултатите от външната оценка ще подкрепят по-нататъшните дейности на фондацията за утвърждаване на интегриран социално-здравен и семейно-ориентиран подход в услугата, както и ще информира плановете на организацията за развиване на услуги за резидентна грижа за деца.
Оценката следва да отговори на следните въпроси:
Въздействие върху децата
– Доколко и по какъв начин грижата за децата в Детска къща е базирана на спазването на правата на децата и семейно-ориентирания подход?
– Доколко и по какъв начин Детска къща представлява алтернатива на институционалната грижа за деца?
– Доколко и по какъв начин практиката в Детска къща посреща нуждите на децата, които са били в обхвата на услугата, и какво е въздействието на услугата върху тях?
– Колко ефективна е работата с родители (биологични, приемни, осиновителни), която се извършва в услугата?
Качество на грижата
– Колко ефективно е управлението на услугата и по какъв начин цялостният процес на работа допринася за благосъстоянието на децата?
– Колко качествено се предоставят услугите от страна на екипа на Детска къща?
– Доколко и по какъв начин наличието на постоянно живущо в услугата семейство има ефект върху качеството на грижата?
– Какво е взаимодействието между услугата и други услуги в общността и системите около детето (здравна, образователна, социална)?
Ефикасност
– Колко ефикасна е услугата по отношение на разходването на средства по оптимален начин?
– Какви са предимствата и недостатъците на този модел на грижа от гледна точка на ефективното оползотворяване на публични средства?
КОМПЕТЕНЦИИ, УМЕНИЯ И ОПИТ НА ОЦЕНИТЕЛЯ/ЕКИПА ОТ ОЦЕНИТЕЛИ
Опит в провеждането на оценка на практики и услуги за деца и семейства, особено оценка на резидентни услуги
Опит в провеждането на оценка на въздействието върху деца и възрастни (родители, персонал на социални услуги и др.)
Задълбочено разбиране на процеса на деинституционализация на грижата за деца в България, системата за закрила на детето и алтернативните форми на грижа
Умения за анализ на ефикасността и ефективността на социални услуги
Познаване на нормативната уредба и режима на предоставяне на социални услуги в България
ФИНАНСОВИ ПАРАМЕТРИ
Предвидената сума за всички разходи по външната оценка възлиза на максимум 3000 лв., която включва работата по разработване и провеждане на оценката и изготвяне на доклад.
ДОКУМЕНТИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ
Желаещите да кандидатстват по заданието е необходимо да представят следните документи:
- Писмено предложение за провеждането на външна оценка по проекта и ценова оферта
- Професионална автобиография, която представя опита на кандидата/кандидатите в оценката на услуги, проекти и програми
- Други документи, удостоверяващи опита и квалификацията на външния оценител/екип от оценители
ПРОЦЕДУРА ПО КАНДИДАТСТВАНЕ И СРОКОВЕ
Всички документи за кандидатстване е необходимо да бъдат изпратени в електронен формат на адрес: [email protected] в срок до 20 февруари 2017 г.След първоначалния подбор по документи, одобрените по документи кандидати ще бъдат поканени на събеседване в централния офис на Фондацията. Спечелилият кандидат ще подпише договор с Фондацията в срок до 2 март 2017 г.
Външният оценител/екип от оценители ще разработи методология за външна оценка и план-график за нейното осъществяване. Планирано е оценката да бъде проведена в рамките на м. март, а финалният доклад да бъде готов и приет до 30 април 2017 г.
ЛИЦЕ ЗА КОНТАКТ
За въпроси и допълнителна информация можете да се обърнете към Александър Малински, Регионален мениджър „Социални услуги в общността“ към фондация „За Нашите Деца“, на тел. 0887 07 02 76 или ел. поща [email protected].
Краен срок: 20 февруари 2017