Пазарджик беше домакин на среща между местна власт, граждански сектор и заинтересовани институции във връзка с подготовката на регионален анализ, проследяващ състоянието на политиките на местно ниво, отнасящи се до децата, тяхното благосъстояние и спазването на техните права.
Срещата се проведе в рамките на проекта „Гласът на българските деца” който се изпълнява от Българско училище за политика „Димитър Паница” в партньорство с Национална мрежа за децата и с финансовата подкрепа на Фондация ”Оук”.
Проектът е създаден, за да се засили процеса на формулиране и прилагане на адекватни детски политики и да подпомогне въвеждането на добри практики за разрешаване на актуални проблеми. Той е насочен към политическите и гражданските лидери, допринасящи за формирането на детските политики. Целта е българските деца да се чувстват сигурни и защитени, и техният глас да бъде чут от управляващите.
Срещата беше модерирана от Ренета Венева – председател на НАРД и част от екипа на БУП „Димитър Паница”, и Людмил Спасов – регионален координатор за Югозападен централен регион в Национална мрежа за децата. Участие в нея взеха представители на гражданския сектор – организации членове на НМД – Фондация СПО, Фондация „КУЗМАНОВ“, Фондация НАРД, Фонд за превенция на престъпността ИГА, и Фондация „Жулевия дом“, както и представители на институции – г-жа Радка Кежева общински съветник и директор на дирекция „Социално подпомагане“, г-жа Узунова – Началник на отдел „Закрила на детето“ – Пазарджик, г-жа Табакова – директор на дирекция „Образование и култура“ и г-жа Ваклинова – директор в ПГ „Иван С. Аксаков“.
Срещата започна с обсъждане на Общинския план за развитие на община Пазарджик, като основно бяха разгледани темите, обхващащи и засягащи детското благосъстояние – образование, детско правосъдие, права на децата, здравеопазване, семейна и алтернативна грижа. Бяха идентифицирани и обсъдени различни перспективи в образованието, как то взаимодейства със заинтересованите институции и какви са предизвикателствата пред деца, родители и учители. Отворена бе и темата за детското правосъдие, как се прилага то, щадят ли се децата по време на изслушванията им от компетентните органи, ползват ли се активно сините стаи и т.н. Участниците в срещата се разделиха с ангажимент да работят още по-активно и екипно за справяне на предизвикателствата, както и да споделят помежду си добрите практики в региона за деца.
Снимка: photl.com