Какво е агресия, кога и как се проявява тя сред подрастващите днес не само в училище,
а и на другите обществени места, какви са причините за нея? Това бяха част от въпросите, на които ученици от IV до X клас, родители и учители от средно училище „Нешо Бончев“ дадоха своите отговори на инициираната и организирана от училището на 21 февруари дискусия на тема „За агресията и бъдещето на нашите деца”.
Тя се проведе в заседателната зала на Общински съвет – Панагюрище, където ръководството на СУ „Нешо Бончев” разпредели участниците в 3 кръгли маси – ученици, родителии учители.
Модератори на събитието бяха: Стефан Лазаров – координатор „Училището като център в общността“ в Националната мрежа за деца; Борислава Данева от фондация „Заедно в час“; Атанас Кузманов – изпълнителен директор на „Фондация Кузманов”.
В работата на учителската група се включиха зам.-кметът на община Панагюрище Галина Матанова, която е и председател на Местната комисия за борба с противообществените прояви сред малолетни и непълнолетни (МКБППМН), Анна Нешева – социален работник в Отдела за закрила на детето, Мария Калпакова – секретар на МКБППМН, Марио Михайлов от „Фондация Кузманов“ и Мила Ташева от Национална мрежа за деца.
Участниците в дискусията се съгласиха с мнението, че човек е склонен към агресия поради незадоволени потребности и става агресивен, когато му се отнеме някое от правата, когато иска да наложи мнение, когато подражава.
Всяка от работните групи предложи мерки за справяне с агресията. Единодушно беше мнението, че нездравата семейна среда е сред основните фактори, влияещи върху поведението на подрастващите. И трите групи в предложенията си поставиха акцент върху взаимопомощта и добрите примери за намаляване степента на агресия в училище, а не върху наказанията.
В мерките на отделните групи имаше много близки предложения, сред които бяха изкуството и кутиите в училище, в които да се събират информация за добри дела и сигнали за агресия. Учениците реагираха на родителското предложение сигналите за агресия да са анонимни и заявиха, че е по-добре всеки да застава с името си.