УНИЦЕФ призовава за набиране на 3,6 милиарда щатски долара за осигуряване на животоспасяваща помощ за 48 милиона деца, живеещи в 51 страни, раздирани от конфликти, природни бедствия и други хуманитарни кризи през 2018 г.
Военните конфликти по света довеждат хуманитарните нужди до критични нива, а най-уязвими са децата. Конфликтите, които продължават с години, като този в Демократичната република Конго, Ирак, Нигерия, Южен Судан, Сирия и Йемен, както и в други страни, продължават да се задълбочават и усложняват, като водят до нови случаи на насилие, разселване, разрушавайки живота на децата. „
Децата не могат да чакат войната да свърши, докато кризата заплашва катастрофално оцеляването и бъдещето на децата и младeжите. Децата са най-уязвимите, когато конфликт или бедствие води до колапс на жизненоважни услуги като здравнат помощ, достъп до вода и санитарно-хигиенни условия. Ако международната общност не предприеме спешни мерки за закрила и осигуряване на животоспасяваща помощ за тези деца, тяхното бъдеще ще е все по-неясно.“ – каза Мануел Фонтен, директор на Програми за спешна хуманитарна помощ в УНИЦЕФ.
Враждуващите страни демонстрират явно пренебрежение към живота на децата. Децата не само стават мишена на директни атаки, но нямат достъп до основни услуги като образование и здравна помощ, защото публичните сгради са повредени или разрушени.
Близо 84% или 3,015 милиарда щатски долара от необходимите средства, за които апелира УНИЦЕФ, са за страните, засегнати от хуманитарни кризи, причинени от насилие и конфликти. Светът става все по-опасно място за все повече деца, като едно на всеки четири деца живее в страна, засегната от конфликт или бедствие. За твърде много от тези деца всеки ден е кошмар.
Разпространението на болести по воден път е една от най-големите заплахи за живота им по време на кризи. Нападения над инфраструктурата за водоснабдяване и канализация, обсадните тактики, които лишават от достъп до безопасна вода децата, както и принудителното им разселване в зони без вода и канализация, поставят децата и семействата в риск от използване на заразена вода и опасни санитарно-хигиенни условия.
Жените и момичетата се сблъскват с допълнителна заплаха, като често именно те са онези, които носят водата вкъщи по време на опасни ситуации.
„117 милиона души, живеещи в конфликти зони, нямат достъп до чиста питейна вода, а броят на децата, загинали заради мръсната вода и недобрите санитарно-хигиенни условия, е по-голям, отколкото броят на децата, станали жертви на директно насилие. Без достъп до чиста питейна вода и санитарно-хигиенни условия децата се разболяват и много често не могат да се лекуват в болници и здравни центрове, защото те или не функционират, или са претъпкани. Заплахата е дори още по-голяма, когато милиони деца страдат от недохранване и са още по-уязвими на болести, които се пренасят чрез водата като холера, което е порочен кръг на недохранване и разболяване.“ – допълва Фонтен.
УНИЦЕФ е водещата хуманитарна агенция, осигуряваща почти половината вода и санитарно-хигиенни условия по време на хуманитарни кризи по света. Когато се случи бедствие УНИЦЕФ работи заедно с партньори, за да осигури бързо достъп до чиста питейна вода, санитарно-хигиенни условия и материали, за да се предотврати разпространението на болести. Това включва строежа на тоалетни, разпространение на хигиенни комплекти, ежедневно снабдяване с хиляди литри вода на лагерите за разселени, болниците и центровете за лечение на холера, както и възстановяването на водоснабдителната и канализационна мрежа. Всички тези мерки спасяват животи, имат дългосрочен ефект и проправят пътя за други важни услуги като здравни клиники, програми за ваксиниране, хранене и обучения.
Най-големият компонент от призива на УНИЦЕФ тази година е за децата и семействата, хванати в капана на конфликта в Сирия, който навлиза в осмата си година. УНИЦЕФ търси почти 1,3 милиарда долара, които ще подкрепят 6,9 милиона сирийски деца в страната и онези, живеещи като бежанци в съседни страни. С помощта на партньори и с подкрепата на дарители през 2018 година УНИЦЕФ се стреми да:
- осигури на 35,7 милиона души достъп до чиста питейна вода;
- предостави на 8,9 милиона деца формално или неформално основно образование;
- имунизира 10 милиона деца срещу дребна шарка;
- предостави психологическа помощ на над 3,9 милиона деца;
- подпомогне 4,2 милиона деца с остро недохранване.
В първите 10 месеца на 2017 година в резултат от подкрепата на УНИЦЕФ:
- 29,9 милиона души са получили достъп до чиста питейна вода;
- 13,6 милиона деца са били ваксинирани срещу дребна шарка;
- 5,5 милиона деца са имали достъп до някаква форма на образование;
- 2,5 милиона деца са лекувани от остро недохранване;
- 2,8 милиона деца са получили психологическа подкрепа.
Доклад за хуманитарна помощ за децата
Източник и снимка: unicef.bg