На 17 януари се проведе дискусионен форум „Акушерката – подценената професия“ по повод Деня на родилната помощ 21 януари, или Бабинден. Форумът се организира от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи и Алианса на българските акушерки. Участие взеха и доц. Лъчезар Иванов, заместник-председател на постоянната парламентарна Комисия по здравеопазване към Народното събрание, проф. д-р Атанас Щерев, д-р Стоян Борисов, главен секретар на Български лекарски съюз.
В рамките на презентациите беше направен исторически и законодателен преглед на акушерската практика в България. Любопитна подробност е, че още по време на Средновековието Черноризец Храбър е извел на предни позиции ролята на жената, която помага, като съществена и неразделна част от естествения процес на раждане. Климент Охридски също в своите проповеди е включвал ролята на помагащата жена, с уважение и почит към нея. Райна Княгиня е първата дипломирана българска акушерка, която след освобождаването си от затвора след Априлското въстание отива в Русия и там практикува акушерската професия до края на дните си. Беше направено сравнение и изведено значението на думата акушерка в различните езици, като напр. немски език – жената, която хваща бебето, френски език – мъдрата жена, английски език – придружаваща жена, с което беше подчертано значението и признанието на акушерката в Европейските страни.
През 1903 г. у нас е създаден Майчин дом, като в началото на 20 в. е имало 131 акушерки, 77 от които са завършили образованието си в чужбина.
В днешни дни, 7 медицински университета предлагат образование по специалност акушерка. Към 2016 г. акушерките са 3 254, за съжаление повечето в пенсионна възраст. Проблемите са свързани както на ниво законодателство и регулация на акушерската практика, така и в привличането на млади специалисти, включително и поради ниското заплащане на труд.
Беше изведена и необходимостта от развиване на патронажните грижи – в момента основно липсващо звено в подкрепата към бременните и родилките, търсена услуга с ясно заявена нужда от цялостна подкрепа, консултиране и психологическа подготовка за раждането и следродилния период.
Основните предизвикателства и проблеми, пред които е изправена професията днес, са свързани със необходимостта от: законодателно регламентиране на пренаталните, постнаталните и патронажните грижи в извънболничната помощ за бременните жени, младите майки и новородените деца; изработване и приемане на акушерски стандарт, съобразен с европейските изисквания и отговарящ на медицинските практики; създаване на законодателни възможности за самостоятелна акушерска практика в извънболничната помощ; въвеждане на мултисекторен подход, който да обединява образованието, здравеопазването, социалната подкрепа и закрила на майчиното и детско здраве.
Всички тези проблеми са обединени в разработена Декларация на акушерките в страната, която ще бъде изпратена до Президента на Република България, Омбудсмана, Председателя на Комисията по здравеопазване към Народното събрание, Министъра на здравеопазването и други.
Заместник-председателят на Комисията по здравеопазване – доц. Иванов пое ангажимент да предложи за обсъждане в рамките на заседанията на Комисията необходимостта от законодателни промени и синхронизирането на настоящите текстове, включително и промени в НАРЕДБА № 1 от 8 февруари 2011 г. за професионалните дейности, които медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти и здравните асистенти могат да извършват по назначение или самостоятелно.
Снимка: pixabay.com