Тази сряда две деца и тяхната приемна майка бяха атакувани в софийското метро. Ще спестим другите детайли, предоставени от медиите, и вместо това ще обърнем внимание върху коментар от околните по време на атаките: „Не им обръщайте внимание, те са надрусани“.
Не вярваме това някак да е помогнало на децата и на майката да се справят със ситуацията. Със сигурност обаче такава позиция е помогнала на насилниците да приключат с действието си безнаказано и просто да си тръгнат.
Това е първият начин да сме сигурни, че подобни атаки ще продължат. Жертвите може да са други хора, насилниците може да са други, околните може да са други, но позицията „Не им обръщайте внимание“ може би отново ще я има. И нападателите отново ще си тръгнат.
Вторият начин да сме сигурни, че деца ще продължат да бъдат нападани, е да не обръщаме внимание, че в публичното пространство случаи като този изглеждат някак съвсем изолирани. Когато преди седем години просещо момиче беше премазано от бой, a други четири деца бяха бити в Разлог, това бяха изолирани случаи. Когато преди четири години две деца от Афганистан бяха жестоко пребити, а друго беше нападнато на излизане от училище от свои връстници; когато преди две години момче беше оставено в болница за месеци наред; когато миналото лято дядо беше пребит в Борисовата градина, защото внучето му изглеждало като от ромски произход; когато тази пролет едно момче беше заснето, докато бива ритано и обиждано, а това лято двама братя и баща им бяха пребити с бухалки и боксове в обществения транспорт; когато през септември организирана група атакува бежанския център в Овча Купел; когато миналия месец мъж уби с пушка двама души – всичко това бяха изолирани случаи. Когато станаха известни серия от нападения, извършени от група софийски младежи, това беше изолиран случай на серия от случаи. А когато двама бяха задържани за побой над баща и син от Афганистан, внезапно от публичното пространство изчезна въпросът какъв изобщо е случаят.
Оказва се, че „Случаят е изолиран“ на практика в голяма степен е равносилно на „Не им обръщайте внимание“ и можем да сме сигурни, че това твърдение ще ни гарантира, че тези ситуации ще продължат да се случват и че става съвсем нормално.
Третият и особено добър начин да сме сигурни, че деца ще продължат да бъдат нападани, е като продължаваме да делегираме доверие на хора с високи обществени позиции, които продължават активно да отправят в публичното си говорене послания, които подклаждат омраза на етническа и расова основа. Ярък пример от последните дни са фрази като животно“, „подчовек“, „примат“, „автентичен циганин/дегенерат“ по адрес на човек, на базата на подозрение за неговата етническа принадлежност.
Взети заедно, тези три тактики на „Не им обръщайте внимание“ изцяло гарантират, че деца ще продължат да бъдат нападани.
Бихме искали да напомним, че според чл. 162 от Наказателния кодекс, освен за употребата на насилие поради раса, народност или етническа принадлежност, се предвижда наказание с глоба и лишаване от свобода за проповядване и подбуждане към дискриминация, насилие или омраза. В същото време у нас все така няма нито едно обвинение по този член. Не се забелязва никакво прилагане и на чл. 108, ал.1 от Наказателния кодекс за проповядване на фашистка идеология. Специалното звено за борба срещу дискриминацията на деца към Комисията за защита от дискриминация, предвидено в Националната стратегия за детето 2008-2018 г. така и не беше създадено. Не се забелязват санкции срещу политически фигури, които съвсем открито призовават към омраза и дори към саморазправа.
Ако продължаваме да не обръщаме внимание на всичко това, със сигурност можем да сме уверени, че деца ще бъдат нападани и за в бъдеще.
Национална мрежа за децата припомня свои предишни позиции, които продължава да поддържа:
- 18.10.2009 г.: „Ужасяващите последици на дискриминацията“
- 06.12.2012 г.: „Престъпно ли е мълчанието на възрастните?“
- 27.11.2013 г.: „Над 230 граждански организации настовят за предприемане на мерки срещу ескалиращите профашистки действия“
- 14.10.2016 г.: „На какво учим децата? Отворено писмо на Национална мрежа за децата по повод серията от протести срещу интеграцията на бежанци“
Снимка: pixabay.com