Средно по 3 майки на ден изоставят детето си, показват данни на Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД). През 2016 г. социалните служители са работили по 4056 случая за превенция на изоставянето, като 1141 са били неуспешни и децата са оставени на грижата на държавата. При останалите 2915 случая социалните са успели да разубедят майките да се откажат от хлапетата си.
„Някои от майките се нуждаят само от психологическа подкрепа, която да им даде увереност, че могат да се справят с отглеждането на детето”, твърдят социални служители. За други финансови затруднения били причина за изоставянето на бебето. В тези случаи служителите от отдел „Закрила на детето” насочват майките към различни социални услуги като защитени жилища, звена „Майка и бебе” и дневни центрове.
Въпреки работата на социалните служители 30% от застрашените от изоставяне деца са се озовали в държавна институция или приемно семейство. В момента около 2500 българчета живеят в домове за деца, лишени от родителски грижи. Част от тях обаче нямат декларация от майката за отказ от родителски права, което означава, че не могат да бъдат включени в регистъра за осиновяване. Социалните работници се опитват да върнат тези деца при биологичните им родители или баби и дядовци.
„През миналата година са приключени 1600 случаи на реинтеграция, от които 990 са били успешни”, обясни пред „Монитор” председателят на ДАЗД Офелия Кънева. Най-трудна е реинтеграцията в многодетни семейства с ниско образование и социален статус, показват данни на агенцията.
Статистиката отчита, че през миналата година 886 деца са били изведени от дома им заради лоша грижа
или неподходящи битови условия. Всички те са били настанени в близки и роднини, които се грижат за тях, докато родителите им осигурят подходящи условия. Към края на 2016 г. при баби и лели живеят почти 6000 хлапета. В случай че близките и роднините не могат да поемат грижите за хлапетата, те се настаняват в приемни семейства.
През миналата година 2360 момичета и момчета са отглеждани от временни родители, 1125 от които са настанени в приемно семейство през 2016 г. При приемни родители приоритетно се настаняват и изоставените деца до 3 години, които остават в дома на временните си семейства, докато бъдат осиновени.
От юни тази година приемните майки, приютили бебета, ще могат да излизат в отпуск по майчинство. Продължителността на почивката ще бъде остатъкът от възрастта на бебето до 410 дни. Това означава, че ако бебе на 3 месеца бъде настанено в приемно семейство, майката ще може да излезе в отпуск 10 месеца. За да го използват, жените трябва да подадат заявление до работодателя си, заедно с препис от влязлото в сила съдебно решение за настаняване на дете. Отпускът може да се прекрати по желание на служителката или при извеждане на бебето от дома й.
Източник: в. Монитор
Снимка: freeimages.com