Всяко второ престъпление е извършено от младеж, а всяко пето от дете . Това сочи статистиката на МВР. Според данните 47,1 процента от всички криминални прояви са извършени от лица, които са малко над 18 години. Това ще рече, че само за месец младежите попадат под ударите на закона поне 4 хил. пъти, тъй като последните отчети на полицията показват, че за октомври са регистрирани близо 8500 престъпления. Друг сериозен дял се пада на децата . Почти 20 процента от престъпленията са извършени от тях. По-малко са малолетните бандити. Непълнолетните, които са до 18-годишна възраст, обаче пълнят полицейските бюлетини ежедневно. От МВР дори отчитат скок на този тип престъпност с няколко процента в последните месеци. Най-често се касае за кражби, грабежи и разпространение на дрога. Има обаче и такива, които са регистрирани за насилие и убийства По-стари данни показват, че голяма част от престъпленията в страната се извършват от хора, родени след 1980-а година.
Всяко трето дете , което е извършило нещо нередно, задължително рецидивира, като продължава да прави нови престъпления. Най-вече това са телефонни измами, джебчийски кражби и противообществени прояви. Според доклад на МВР, който касае анализ на криминогенната обстановка в страната, това основно се дължи на липсата на възпитание и отсъствието от училище. Поради тази причина от силовото ведмство са изготвили стратегия и са възложили на различните министерства задачи. До края на 2018 година Министерството на образованието трябва да изготви списък на всички деца , отпаднали от училище, като е възложено МОН да ги реинтегрира. Данни от последния мониторингов доклад за 2016 година показват, че годишно от образователната система отпадат 14 хил. деца . Той е изготвен от инициативата „България 2030″. Голяма част излизат от класната стая заради системни отсъствия – около 1400, липса на пари или семейни проблеми – 2300. Други спират да посещават часовете заради ранна сватба. Слабият успех за миналата година е принудил 71 деца да излязат за постоянно от класната стая. (
Освен МОН, спортното министерство също е нагърбено със задачата да подсигури занимания на учениците, когато приключат часовете си. Ведомството на министъра в оставка Красен Кралев трябва да организира турнири, състезания и отборни спортове, за да занимава децата, когато не са в час. МВР пък от своя страна ще провежда ежедневни акции около школата, за да следи за употребата и продажбата на дрога. След като системите за видеонаблюдение на общината в София и тази на МВР бяха свързани, само на ден камерите покрай училищата записвали по 4 диска с информация, които се изпращали в полицията. На видеата се виждали съмнителните лица, които обикалят около училищата и търгуват с наркотици.
Според данни на НСИ 9596 малолетни и непълнолетни лица са минали през детските педагогически стаи заради извършени от тях противообществени прояви и престъпления, като в сравнение с 2015 година броят им е намалял с 10,9%. Приблизително всеки десети минал през педагогическата стая нито учи, нито работи – общо 1079 лица. Заради противообществени прояви 6145 деца са преминали през детска педагогическа стая, като преобладаващата част от тях са момчета. Най-честата причина е бягство от вкъщи, като 1512 от тях са избягали от дома си. Заради употреба на наркотични вещества пък 572 деца са били в педагогическата стая, а 380 – заради просия. 5362 малолетни и непълнолетни пък са минали оттам заради извършени престъпления. Най-разпространените нарушения са кражбите на имущество. Повече от половината – 3089 лица, от отчета на детската педагогическа стая са извършили такова престъпление. Най-висок е делът на извършителите на кражби от магазини или други търговски обекти, следвани от посегателствата в домове и на взломни кражби. 1715 деца пък са станали жертва на престъпления през миналата година, от които 655 са момичета. Най-често подрастващите са пострадали от кражба – 831. Следват пострадалите от нанесени телесни повреди -277 лица, от грабежи -107 и от блудство – 87 лица. Случаите на децата, жертви на изнасилване или опит за сексуално посегателство, са 19.
През 2015 година местните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните са образували 5240 възпитателни дела, от които 3752 са по предложение на органите на прокуратурата. В 27 специални помещения, наречени сини стаи, дават показания хлапетата у нас, които застават пред Темида за разпити по наказателни или граждански дела. Първата подобна стая беше открита през април миналата година. Тя е изградена по българо-швейцарски проект. Помещението се ползва от окръжния и районния съд във Варна, както и от полицията. Вече има изградени и такива в Плевен, Враца, Козлодуй и Ямбол, а със спестени пари може да бъдат направени и други три тази година. Децата жертви и свидетели на престъпления, както и закононарушители, се изслушват в още 14 сини стаи, направени със средства от неправителствени организации . Това са помещения, които отговарят на изискванията децата да бъдат изслушвани извън съдебната зала и полицейското управление, в щадяща среда, близка до домашната, където да се чувстват спокойни и сигурни да споделят преживяванията си, без да изживяват стреса и натоварването от разпитите в съдебната зала. Обикновено сините стаи се намират в необозначени апартаменти, които са общинска собственост. Помещенията за щадящо изслушване на малолетни и непълнолетни представляват две стаи, разделени от т.нар. венецианско стъкло и с отделни входове. С децата разговарят психолози и специално обучени експерти. Малчуганите се намират в зала с цветни стени, оборудвана с мека мебел и играчки, а съдии, прокурори, полицаи и адвокати следят разговора в съседното помещение през специалното огледално стъкло. Те имат възможност да задават въпроси на детето чрез експерта и специална аудиотехника. „Целта е детето да бъде изслушано възможно най-скоро след извършване на престъплението или след като е станало жертва на такова. С промяна в НПК Министерството на правосъдието ще предложи този разпит да се извършва еднократно, така че детето да не се връща повторно към преживяното по време на съдебния процес“, обясни заместник правосъдният министър Вергиния Милчева-Русева.
Интернатите, в които се настаняват непълнолетни деца, нарушили закона, ще бъдат затворени. Това ще бъде отразено в изцяло нов Закон за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на деца . „На мястото на интернатите ще бъдат създадени 10 нови центрове за възпитателен надзор, в които ще има максимум по 10 деца . Те ще живеят в среда, близка до семейната, и ще посещават масовите училища“, обясниха от правосъдното министерство за „Монитор“. От там допълниха, че в момента в шестте интерната се намират 205 деца , от които 51 са под 14-годишна възраст. „Предлагаме максималният срок за престой в центровете за възпитателен надзор да е една година, като на всеки три месеца той да се преразглежда, за да бъде евентуално съкратен или прекратен. Сега максималният срок за престой в интернатите е 3 години, но имаме данни, че той се удължава. Само 13 деца в интернат имат определен от съда срок за престой, останалите 198 нямат“, обясниха още от Министерството на правосъдието.
За закриване на интернатите настоя и омбудсманът на България Мая Манолова. „България е единствената държава в Европейския съюз, в която малолетни под 14 години се наказват със затвор. Всеки ден забавяне на закона е ден отнето детство“, каза тя. Законопроектът в края на миналата година бе подкрепен и от Мария Хесус Конде , представител на УНИЦЕФ за България. „Това е постижение не само за българското правителство, но и за обществото“, обясни Конде. Министърът на правосъдието Екатерина Захариева изтъкна, че законодателството ни изостава от практиката, тъй като в българските съдилища вече са обучени съдебни състави за дела с непълнолетни, съществуват сини стаи и специални съдебни зали, пригодени за разпит на деца . „За престъпления, които предвиждат по-малко от 10 години лишаване от свобода, непълнолетните няма да бъдат наказвани а ще им бъдат налагани мерки за възпитателна подкрепа. С промени в НК се намаляват и максималните наказания по престъпления, извършени от деца „, обясни още министър Захариева, като посочи, че от 4040 регистрирани за престъпления деца на възраст между 14 и 17 години 2374 са за кражби, джебчийство и взлом за 2016 година.
Проектозаконът за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни лица отменя Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (ЗБППМН), приет през далечната 1958 г. Той е част от Националната стратегия за детето 2008-2018 г., приета от Народното събрание, Концепцията за държавна политика в областта на правосъдието за детето и Пътната карта за изпълнението й, приети от Министерския съвет през 2011 г. Съобразява се изцяло с Конвенцията за защита на правата на детето и коментарите към нея.
Национална мрежа за децата многократно е адресирала проблема, като настоява за единна политика от страна на изпълнителната и законодателната власт и за реална реформа в детското правосъдие.
Източник: в. Монитор
Снимка: stockvault.net