Дигиталните технологии и интернет са неизменна част от ежедневието на децата ни днес. Те предоставят нов вид платформа за обучение, забавление и комуникация, която по естествен начин ги привлича. С нарастването на възможностите растат и притесненията на родителите. За съжаление подводните камъни, които застрашават самостоятелното детско сърфиране онлайн, не са малко. Обезпокоителен е не толкова досегът на децата с технологиите, а типа съдържание, на което са изложени, колко време прекарват онлайн и как го оползотворяват.
Като родители най-лесното, което можем да направим, е да ограничим достъпа на децата ни до новите технологии и устройства. Но това решение е по-скоро временно, отколкото дългосрочно. А и това би означавало да вървим срещу времето, както и да извадим децата си от естествената среда на техните връстници, което би имало по-скоро негативен вместо положителен ефект.
За мен като родител решението на този проблем се корени в работата с детето и образоването му, така че само да разбере какво е добро за него и какво не. Разбира се, този урок е труден, особено в началото. На помощ идват редица технологични решения за родителски контрол и мониторинг, с които можем да зададем посоката, честота и наситеността, с които децата използват дигиталните технологии.
Приложения за контрол над съдържанието и времето на ползване
Съществуват много платени и безплатни софтуерни решения, които след като бъдат инсталирани на дадено устройство, позволяват филтрация на съдържанието и поставяне на времеви ограничения. По този начин децата нямат достъп до забранена информация, приложения или игри. Същевременно можем лесно да наблюдаваме списъка с разрешени ресурси и да го променяме или разширяваме от разстояние, спрямо възрастта и интересите на детето си.
Най-популярните в глобален мащаб приложения за родителски контрол, които се поддържат от всички операционни системи и устройства, се предлагат от Symantec и Kaspersky.
Цялостно решение
Друг вариант за проследяване и контрол на дигиталното присъствие на децата е използването на таблети като Amazon Kindle Fire. За наше улеснение таблетът разполага с вграден софтуер – Amazon Free Time, насочен към създаването на интересно и безопасно за децата потребителско преживяване.
Софтуерът, който и аз като родител ползвам, позволява изключително добра филтрация на съдържанието, както и задаване на продължителност и конкретни часове, в които таблетът да бъде активен. Така децата не могат да използват устройството в час, предназначен за други активности, нито да прекарат онлайн повече от разрешеното време. В допълнение те имат достъп до богата библиотека от дигитално съдържание на английски език, специализирано за различните възрасти.
Едно решение за всички устройства в семейството
Все повече семейства разполагат с няколко устройства в дома си –лаптоп, таблет и мобилни телефони. Едновременното им следене е изключително трудно. Изисква се софтуер, който поддържа всички използвани операционни системи, както и по-голяма финансова инвестиция. Тук в помощ на родителите идва приспособление, което разпознава и контролира всяко устройство, свързано с домашния WiFi. Те са толкова популярни в световен мащаб, че дори и Disney предлага такъв тип решение.
Децата – от потребители на технологиите в техни създатели
Като родители можем да наблюдаваме и моделираме начина, по който децата ни използват дигиталните технологии, с помощта на редица технологии. Но те са релевантни до 11-12 годишна възраст, а дори и в този случай имат по-скоро помощна функция. С постоянен диалог, отношение и внимание от наша страна децата се научават сами да разпознават какво е полезно за тях, от какво да странят и защо.
Използвани правилно, технологиите помагат на подрастващите да се превърнат от консуматори в създатели и иноватори. Това е и основата ни мисия с младежките инициативи на “Телерик Академия”. Обученията по програмиране и дигитални умения в 36-те ни групи в 11 града в страната развиват именно дигитална култура, както и креативност и логическо мислене в децата, подготвяйки ги за професиите на бъдещето.
Източник: dnevnik.bg, автор Текстът на Бойко Яръмов, съосновател и изпълнителен директор на “Телерик Академия”
Снимка: freeimages.com