Тайланд забранява рекламата на бебешко адаптирано мляко, за да стимулира кърменето
Като мярка за стимулиране на естественото кърмене, Тайланд планира да забрани рекламирането и маркетинга на изкуствените адаптарина млека за бебета, съобщава “Ройтерс”. Необходимите промени в закона ще влязат в сила още от следващия месец и са определяни като огромна крачка към решаването на проблема на страната с ниския дял на кърмещите майки, макар че според експерти ще са необходими и още държавни усилия, допълва световната информационна агенция.
Тайланд има едно от най-ниските нива на естествено закърмени бебета в света. Само около 12% от родилките там кърмят новородените си. За това има много фактори, начело с агресивната търговска стратегия на производителите на адаптирани млека и заместващи продукти, но също и това, че отпускът по майчинство за жените е само 3 месеца.
Забраната от следващия месец трябва да спре всякакви преки и непреки начини за промотиране на изкуствените заместители на кърмата, включително и разпространяването на безплатни мостри в родилните отделения, което е масово.
От Детския фонд на ООН – УНИЦЕФ приветсваха решението на тайландското правителство. Според тях тази голяма крачка е необходима, за да могат местните жени да научат за ползите от естественото кърмене, което дава “възможно най-добрият старт на живота”.
Препоръката на Световната здравна организация е бебетата да се хранят единствено с кърма поне до 6-месечна възраст и след това кърменето да продължи успоредно със захранването до около втората година. Според експертите на УНИЦЕФ забраната за реклама е добро начало, но трябва да се мисли и за по-дълго платено майчинство, гъвкаво работно време и осигуряване на ясли и условия за кърмене на работните места на тайландките.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: flickr.com