Световната седмица на кърменето е глобална инициатива за насърчаване, подкрепа и защита на кърменето, която се отбелязва от 25 години насам в първата седмица на месец август.
Мотото на Седмицата тази година е „Подкрепяме кърменето заедно“ и акцентът е върху това, как с обединени усилия можем да работим по-добре за подкрепа на кърменето, което дава най-добрия старт на живота на бебетата. То има дългосрочни ефекти за здравето и благополучието на детето, за кърмещата майка и за обществото като цяло. Кърменето е оптималният начин за хранене на бебетата – здравословен, екологичен, икономичен.
На 31 юли Национална асоциация “Подкрепа за кърмене” в партньорство с Уницеф България и Столична библиотека официално откриха Седмицата на кърменето в детския отдел на Столична библиотека.
Седмицата се отбелязва с различни инвициативи в цялата страна:
Велико Търново ще отбележи Световната седмица на кърменето за 9-та поредна година. На 2 август в парк „Дружба“ ще се проведе публична лекция под надслов „Кърмачески пикник“. На нея бъдещи и настоящи майки ще имат възможност да задават различни въпроси. Центърът за родители в града организира безплатен акушерки кабинет. Той ще работи от 1 до 4 август и прегледите ще се извършват след предварително записване. Там всяка една жена, независимо от това дали е бременна, или е родила, ще може да получи безплатна консултация по кърмене. Инициативите по повод на Световната седмица на кърменето се организират от Регионална здравна инспекция – Велико Търново и Център за родители „HAPPY MUMS” в партньорство с Община Велико Търново и Младежки дом Велико Търново.
Благоевград се включва в Световната седмица на кърменето с поредица от събития. Първото мероприятие е на 3 август от 10.00 часа в Академия за бебета, деца и родители, а темата е „Подготовка за кърменето и първи дни с бебето“. Срещата е подходяща за бременни жени, които искат да се подготвят успешно за кърменето, както и за майки с малки кърмачета. Второто събитие ще се състои на 4 август в ресторант, намиращ се на алеята към парк “Бачиново”, и ще представлява неформална кърмаческа среща на открито.
Световната седмица на кърменето в Сливен ще бъде открита с лекция на тема “Основи на кърменето. Избягване и преодоляване на често срещани трудности”. Лекцията ще се състои в залата на Регионална здравна инспекция от 10.00 часа. Проявите продължават на 1 август с консултации на родилки в родилните отделения на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ и други болници в града. Консултациите ще бъдат извършвани от патронажните сестри и акушерки към Център за майчино и детско здраве Сливен. На 3 август, четвъртък, от 10 до 16 часа ще се състои Ден на Открити врати за бременни и кърмещи жени в Центъра за майчино и детско здраве в ДКЦ 2. В 18 часа в Градската градина, при паметника на майката с детето, ще се състои среща с тема “Често задавани въпроси за кърменето”. Закриването на Световната седмица на кърменето ще бъде с лекция на тема “Захранване и отбиване на детето” на 4 август, от 10 часа в залата на Регионална здравна инспекция. Събитията са организирани съвместно от Регионална здравна инспекция-Сливен, Ла Лече Лига и Център за майчино и детско здраве.
Здравната инспекция на Пазарджик вече 10 години подкрепя инициативите по повод Световната седмица на кърменето. Събитието ще се проведе съвместно с Комплекса за социални услуги за деца и семейства, откриването е на 1 август от 10,30 ч. в КСУДС гр. Пазарджик. Ще бъде показан филмът „Гърдата – най-доброто“, предоставен от Националната асоциация по кърменето. Бъдещи майки и кърмачки ще си дадат среща на Бебешко кафе – в петък, 4 август, от 10,30 ч. в заведение „Аляска“ /зад „Космополитен“/, с цел обмяна на ценни практики и съвети. През целия период на кампанията в АГ-отделенията в болничните заведения в града експерти от РЗИ ще предоставят информационни материали.
За втора година Световната седмица на кърменето ще бъде отбелязана и в гр. Гоце Делчев. Според подготвената програма, лекциите ще се проведат на приятни места в града. 4.08 (петък) лекция “Начало на кърменето” ще бъде в 10:30 часа в градината на ресторант “България”, бул. Александър Стамболийски 13. Канят се бъдещи родители и кърмещи жени, които срещат трудности или имат въпроси, свързани с кърменето. На 7.08 (понеделник) ще се проведе среща на тема “Кърмене и захранване на бебето” в 10:30 часа в Градски парк. Темата ще бъде началото на захранването и кърменето след 6 месеца. Същият ден има още една лекция – “Подкрепяме кърменето заедно” от 19:00 часа, специално за бъдещи и настоящи бащи и баби, както и за всеки, който иска да знае повече за кърменето.
Отворени врати по повод Световната седмица на кърменето организира на 1 август Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Медика – Русе”. Инициативата ще се проведе в Конферентната зала на Лечебното заведение и ще започне в 11 часа. Добре дошли ще бъдат както настоящи, така и бъдещи майки. Лекция за ползите от кърменето и профилактиката на заболяванията по време на кърмене ще изнесе доктор Татяна Итова. Бъдещите майки ще могат да получат ценни съвети за техниките за оттичане на кърмата.
В рамките на Световната седмица на кърменето 2017, Дневникът на мама и татко представя първия по рода си онлайн ВЪЗРАСТОВ БЮЛЕТИН с успешни практики от международно сертифицирания консултант по кърмене Христина Янева-Хедра. В рамките на платформата Дневникът на мама и татко младите родители могат да намерят информация по възрасти и градове. Платформата предоставя и възможност на всички сродни организации и издателства да представят своите събития и книги, свързани с кърменето.
Национална мрежа за децата, Дневникът на мама и татко и други организации призоваха за провеждането на Национално представително изследване за кърменето. От 10 години не е правено подобно проучване. Само 2 % от децата на 4-5 месеца са били изключително кърмени, сочат данни на Националния център за обществено здраве от 2007 г.
“Периодът на ранното детско развитие не е сред приоритетите за управление 2017-2021 на настоящото правителство”, изрази съжаление Елена Бачева, основател на Дневникът на мама и татко. Вижте повече в писмо-позиция на медията. Над 50 организации и експерти настояха през март т.г. за приемане на Национална стратегия за ранно детско развитие.