Гражданите, политиката и демокрацията, Гражданите, правата и отговорностите, Идентичностите и различията в обществото. Върху тези теми акцентира новият предмет “Гражданско образование” в ХІ клас, чийто проект на учебна програма е публикувана за обществено обсъждане на сайта на министерството на образованието (можете да я свалите от прикачения файл).
За обществено обсъждане е публикувана и програмата на “Гражданско образование” за XII клас, която поставя акцент върху следните теми: Гражданите, властта и държавата, Гражданите и икономиката, България, светът и глобалните проблеми. Новият предмет влиза в сила през учебната 2020/21 г., като първите, които ще го учат, са сегашните седмокласници.
Програмите за предмета “Гражданско образование” надграждат досега съществуващите форми на гражданското образование чрез интегриране в предметите от областта на обществените науки и чрез интердисциплинарните предмети като “Човек и общество” и “Свят и личност”, отбелязват от пресцентъра на просветното министерство.
Организацията на обучението се основава на интерактивни методи и техники на преподаване (учене чрез изследване, чрез практика, решаване на казуси, разработване на проекти). Обучението е насочено към подготовката на младия човек за социална реализация, съобразена със законите на демократичното общество. По-голямо внимание се отделя на формирането на гражданска култура, както и на възможностите за осмисляне на значими социални проблеми на регионално, национално и глобално ниво.
Гражданско образование за 11 клас
Гражданско образование за 12 клас
Източник: dnevnik.bg
Снимка: freeimages.com