Секторните съюзи на уменията имат за цел справяне с недостига на умения по отношение на един или повече професионални профили в определен сектор. Те постигат това чрез откриване на съществуващи или възникващи нужди на пазара на труда в конкретен сектор (търсенето) и подобряване на способността за реагиране на системите за първоначалното и продължаващо професионалното образование и обучение (ПОО) на всички нива по отношение на нуждите на пазара на труда (предлагането). Посредством доказателства относно нужните умения секторните съюзи на уменията подпомагат разработването и предоставянето на транснационално учебно съдържание за професионално обучение, както и на методологии за преподаване и обучение за основните европейски професионални профили. Секторните съюзи на уменията за стратегическо сътрудничество, във връзка с уменията в рамките на сектора, набелязват и разработват конкретни действия за установяване на съответствие между търсенето и предлагането на умения с цел подпомагане на цялостната стратегия за развитие на сектора.
Проектите могат да постигат тези цели чрез кандидатстване по една от следните „партиди“:
Партида 1 – Секторни съюзи на уменията за определяне на нужните умения
Имат за цел да определят и предоставят подробни доказателства относно нуждите от умения и недостига на такива в определен икономически сектор. Това би дало възможност за справяне с подобен недостиг чрез осигуряване на обучение, независимо дали в сферата на ПОО или друг сектор в образованието и обучението.
Партида 2 – Секторни съюзи на уменията за разработване и предоставяне на ПОО
Имат за цел да реагират на определен недостиг на умения и нужди от квалифицирана работна сила в конкретен икономически сектор чрез разработване на учебни планове и методологии за осигуряване на преподаване и обучение. Плановете и методологиите за обучение трябва да включват стабилен компонент за учене в процеса на работа и да подпомагат транснационалната мобилност на учащите.
Партида 3 – Секторни съюзи на уменията за въвеждане на нов стратегически подход („план“) за сътрудничество в сектора по отношение на уменията
Планът за сътрудничество в сектора по отношение на уменията е едно от десетте действия в „Програмата за нови умения за Европа“ (1). Той цели подобряване на познанията за уменията и осигуряване на ясна стратегия и инструменти за справяне с недостига на квалифицирана работна сила в конкретни икономически сектори. Той ще се изпробва в шест сектора: автомобилна, отбранителна, морска технология, космическа и гео-информация, кожени изделия, текстилна, шивашка и обувна промишленост и туризъм.
Допустими дейности:
И за трите партиди трябва да се акцентира особено върху уменията за работа в дигиталната сфера, тъй като те стават все по-важни за всички професионални профили на целия пазар на труда. Това трябва да става при добро взаимодействие с новата Коалиция за умения и професии в дигиталната сфера, както и да се положат усилия за популяризиране на уменията в сферата на Главните базови технологии (ГБТ). Освен това трябва да се подпомага преходът към „кръгова икономика“ посредством промени в квалификациите и националните учебни планове в отговор на възникващите професионални нужди от „зелени умения“.
Партида 1 — Секторни съюзи на уменията за определяне на нуждите от уменияОпределяне на нуждите от умения и от осигуряване на обучение в даден конкретен икономически сектор.
Партида 2 — Секторни съюзи на уменията за разработване и предоставяне на ПОО
Съставяне на транснационални учебни планове за професионално обучение на ниво сектор.
Партида 3 — Секторни съюзи на уменията за въвеждане на нов стратегически подход („план“) за сътрудничество в сектора по отношение на уменията
Секторните съюзи на уменията в тази партида трябва да установяват устойчиво сътрудничество по отношение на развитието на умения между ключови заинтересовани страни в дадения сектор, доставчици на образование и обучение, и обществени органи.
Общият бюджет, определен за съфинансирането на проектите, се предвижда да бъде 28 млн. евро (1 млн. евро за партида 1, 3 млн евро за партида 2 и 24 млн. евро за партида 3).
Всяка безвъзмездна помощ за партида 1 ще бъде в размер от 330 000 до 500 000 EUR. Агенцията очаква да финансира приблизително 3 предложения.
Всяка безвъзмездна помощ за партида 2 ще бъде в размер от 700 000 до 1 000 000 евро. Агенцията очаква да финансира приблизително 4 предложения.
Всяка безвъзмездна помощ за партида 3 ще бъде в размер на максимум 4 000 000 евро. Агенцията очаква да финансира приблизително 6 предложения. Може да бъде избрано само 1 предложение за пилотен сектор.
Краен срок: 2 май 2017 г. 12:00 на обяд (Брюкселско време).