Национална мрежа за децата стартира реализирането на проект „Да подредим пъзела: устойчив семейно-ориентиран подход и ранна интервенция в България“, подкрепен с безвъзмездна финансова помощ от Фондация „Институт Отворено общество“ в сътрудничество с програмата „Ранно детство“ на фондациите „Отворено общество“.
Проектът е насочен към мобилизиране на усилията и ресурсите на неправителствения сектор, международните организации, донори, национални и местни власти и всички заинтересован страни, които работят в областта на ранната интервенция, и да ги обедини в обща застъпническа и комуникационна стратегия, свързана с политиките и правната регулация на ранната интервенция в страната.
С реализирането на проекта се цели постигане на общо разбиране сред професионалистите за важността и съдържанието, необходимите ресурси, знания и умения за прилагане на семейно-ориентирания подход и ранната интервенция, както и постигане на обща визия за възможностите за тяхната регулация и обединяването в една посока за развитие на грижата за децата в ранна възраст.
Проектните дейности предвиждат участието на всички заинтересовани страни – Министерство на труда и социалната политика, Министерство на здравеопазването, Министерство на образованието и науката, Държавна агенция за закрила на детето, Агенция за социално подпомагане, членове на Парламента, неправителствени организации, доставчици на услуги и др.
Като резултат от проекта се очаква семейно-ориентираният подход и ранната интервенция да бъдат основа при разработването на основни политически документи и законодателство като Национална стратегия за детето и семейството, Национална стратегия за ранно детско развитие и Закон за социалните услуги.
В рамките на проекта се предвижда провеждането на оценка на потребностите на правната и политическата рамка на ранната интервенция в страната, извеждането на предложения и препоръки за подобряването й с цел постигане на устойчивост и качество на услугите по ранна интервенция. Изследването и изведените препоръки ще бъдат обсъдени и валидирани от заинтересованите страни на специално посветена кръгла маса, както и ще бъдат основата за разработване на детайлна застъпническа и информационна стратегия. Ще бъдат проведени и две работни срещи, в рамките на проекта, за дискутиране, проследяване и актуализиране (в случай на необходимост) на приложението на застъпническата и комуникационна стратегия. Предвидена е и заключителна конференция за представяне и разпространение на постигнатите резултати от проектните дейности.
Децата остават основна уязвима група – за 2015 г. 43,7% от децата в България са в риск от бедност или социално изключване, като за сравнение делът им в Европейския съюз е 26,9 %.
Независимо от големия брой стратегии, програми и други документи, насочени към децата и родителите в България, е факт липсата на целенасочена политика и действия за инвестиране и подкрепа на децата на възраст от 0 до 7 години и техните родителите. У нас действат повече от 20 нормативни, поднормативни акта и стратегии, които регламентират подкрепата към семействата и децата, но те не са интегрирани, така че да адресират комплексно техните нужди и проблеми. Редица изследвания доказват, че инвестициите в децата, особено в ранна интервенция и ранно детско развитие, са с много по-висока обществена възвръщаемост от инвестициите в повечето други сфери. Това разбиране е изразено и от Европейския съюз в препоръката на Европейската комисия от 20 февруари 2013 година „Инвестициите в децата — изход от порочния кръг на неравностойното положение“. Липсата на адекватна подкрепа за родителите и семейства в риск се свързва с по-лоши здравни и образователни показатели, по-висок риск от поведенчески и емоционални проблеми в зрялата възраст, злоупотреба с вещества, престъпност и други предизвикателства, всяко от които носи сериозни обществени последствия и разходи.
В тази връзка, основната препоръка, която Национална мрежа за децата отправя, е разработване на цялостна семейна политика, с ясни цели, мерки и дейности, и възприемане на семейно-ориентиран подход във всички области, които засягат детското благосъстояние.
Снимка: photl.com