От началото на годината 8 жени в България са убити от партньорите или съпрузите си, като това е и причината за 91% от всички убийства на жени в страната. Това стана ясно на проведена пресконференция, с която беше обявено началото на кампанията „Не си сама – заедно срещу насилието“. Тя е инициатива на сайта „Момичетата от града“, като зад нея застава блогът „Мама Нинджа“ и редица неправителствени организации с фокус защита правата на жените и работа с жертви на насилие.
Независимо дали Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие е приета или не, ние очакваме българската държава да си свърши работата и да защити жертвите на насилие, основано на пола, поясни Надежда Дерменджиева от Български фонд за жените.
Средно всяка трета жена в България и в Европейския съюз е била жертва на насилие, като само 14% подават сигнал, сочи статистиката. Същевременно, ЕС губи 256 млрд. евро годишно заради неравенството между половете, разходи за провеждане на терапевтични програми за насилниците и работа с жертвите на насилие, допълни още Дерменджиева.
У нас домашното насилие не е инкриминирано и полицията е с вързани ръце, ако потърпевашата не е в застрашаващо живота състояние. Затова организациите, заставащи зад кампанията, настояха за мерки, които да защитят жертвите на домашно насилие.
Геновева Тишева от Сдружение „Алианс за защита от насилие основано на пола“ поясни, че за тази цел е необходимо да се предприемат редица стъпки за подобряване на законодателството и практиките, като инкриминирането на всички форми на насилие срещу жени, включително преследване, сексуален тормоз, обезобразяване, кибер тормоз и т.н.; създаване на единна база данни за насилниците, която да е достъпна за всички полицейски управления в страната; ратификация на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие и др. Геновева Тишева подчерта, че Алиансът е твърдо против идеите за улесняване достъпа до оръжие, станали популярни напоследък.
В България кризисните центрове за работа с жени, жертви на насилие, са едва 7. Необходимо е броят им да бъде увеличен поне до 28, колкото са и областите в страната, заяви Екатерина Кръстанова от Фондация „Анимус“. В страната има само един център за работа с жертви на изнасилване, който функционира в Бургас. Финансирането е крайно недостатъчно, като се полагат по 1,30 лв. за храноден на настанените в центровете, допълни Кръстанова.