„Идеята ме грабна и реших че мога да пробвам да допринеса“, започва Стефани. „…направихме проучване за мнението на хората в Бургас за децата от ромски произход. Проучването беше полезно за целия екип. Рядко се случва да се отнасят с хора на нашата възраст като с равни“. „С моя екип посещаваме училища, обществени места и служби и разговаряме с хората. Искаме да разберем какви са причините за социалното изключване,“ казва Илиян.
Стефани и Илиян са двама от общо петдесет деца и млади хора от девет населени места, заедно с които Национална мрежа за децата и УНИЦЕФ България направиха „Търсачи на не/равенство“: методология за водено от деца изследване, което от 1 август 2018 г. се предоставя по заявка на всички интересуващи се!
Кои са Търсачите на не/равенство?
Търсачите са деца и млади хора, които влизат в ролята на изследователи, журналисти, социолози, PR-и, психолози… Те проучват по какви начини предразсъдъците „се промъкват“ в тяхното ежедневие и това на техните връстници в училище, в квартала, в населеното място, в медиите; изследват как предразсъдъците, които откриваме чрез говоренето и образите (в медиите например), се превръщат в несправедливо отношение към някои деца; представят пред хора в тяхната общност своите изводи; помагат на другите да осъзнаят предразсъдъците, с които мислят, говорят и действат, карат ги да бъдат по-отговорни и да допринасят за по-справедливо общество като носители на положителна промяна. В хода на всичко това Търсачите възприемат нови начини на мислене, стават по-чувствителни към това как се изразяват, как говорят околните, как се говори в медиите, как това се отразява на собствения им живот и живота на техните връстници; научават много нови неща за това как се провежда анкета, итнервю, как работят медиите и как се пишат статии, как се организира публично събитие и много други.
Методологията на т.нар. „търсачество“ е в пет стъпки, в които Търсачите организират и планират работата си, търсят „следи“ (чрез различни методи, с които могат да бъдат много креативни), изследват ги, оформят изводите си и се представят.
Можете ли да се пробвате и вие?
Да, ако сте:
- юноши, които искат да предизвикат себе си с нови, отговорни и развиващи задачи;
- възрастни специалисти, работещи с деца, които искат да приложат такава форма на проектно учене чрез изследване, водено от самите деца (методологията е гъвкава и търпи адаптации според случая);
- подкрепени от организация като училище, читалище, младежки клуб или друга, работеща с деца и млади хора, която може да осигури пространство, материали и помощ в случай на нужда.
Какво е нужно да направите, за да получите книжката с методологията на „Търсачи на не/равенство“?
- Изпратете съобщение по електронната поща до [email protected]. В него посочете накратко:
1) Име на вашата организация и с какво се занимава тя;
2) защо бихте искали да пробвате „Търсачи на не/равенство“;
3) адрес за получаване на книжката.
- Изчакайте да ви отговорим, за да ви потвърдим изпращането. Разходите за пощенската услуга са за ваша сметка.