Социалната комисия единодушно прие на първо четене промените в Закона за професионалното образование и обучение. Спорен остана и сега въпросът на какви договори трябва да бъдат назначавани учениците. От ресорното министерство са категорични, че тези, които се обучават по дуална система, трябва да сключват трудови договори.
Мнението на зам.-министъра на образованието Таня Михайлова бе подкрепено и от Петя Евтимова, която е ръководител на българо-швейцарския проект, който прилага именно такъв тип образование. Тя уточни, че всички 130 предприятия, които участват в проекта, са съгласни със сключването на трудовите договори. Дори дванадесетокласниците изпълнявали служебните си задължения самостоятелно и нямало нужда от намеса на ръководител. От фирмите изразявали негодувание единствено от тромавостта на процедурата за получаване на разрешение за работа.
Бизнесът обаче продължава да стои зад мнението, че този този тип образование е с обучителен характер, а не с трудов, затова то трябвало да бъде регламентирано със специален договор, в който да бъдат разписани правата и задълженията на всички страни. Предложението на синдикатите от КНСБ пък е наемането да се регламентира с граждански договори.
С измененията в закона се предвижда в дуалното обучение да бъдат включени и средните общообразователни и помощните училища, които имат професионални паралелки. Сред новостите е и актуализация на учебните програми най-малко веднъж на 5 години. Предвидено е още създаване на информационна база данни за работодателите, които искат да участват в системата. Базата данни щяла да се поддържа от Министерството на икономика. Промените предвиждат и списък със защитени специалности. Те са в сферите на машиностроенето, енергетиката, хранително-вкусовата промишленост и транспорта.
Източник: в. Монитор
Снимка: pixabay.com