На 23 февруари Национална мрежа за децата изпрати официално писмо до мениджмънта на БТВ Медиа Груп, до продуцентската компания „Междинна станция“ ООД, до Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) и до Съвета за електронни медии (СЕМ), в което изразява притеснение във връзка с участието на деца в телевизионния формат „Смени жената“, стартирал наскоро в ефира на БТВ.
В писмото Мрежа за децата изтъква, че опитът от провеждането на този и подобни риалити формати в други страни показва, че съществува риск за участващите деца и дори има случаи на декларирано чувство на публично унижение, насилие и нанасяне на психологически вреди.
Участието на деца в реалити формати е поставяно на обсъждане и в България, като основните критики са свързани със застрашаването на правото на детето на ненамеса в личния живот и дом на детето и защитата му от икономическа експлоатация и извършване на работа, която застрашава образованието, здравето и социалното развитие на детето.
През 2010 г. Национална мрежа за децата се противопостави на участието на деца в риалити формата „Биг Брадър Фемили“ и като резултат от застъпническата работа на Мрежата се стигна до промени в Закона за радио и телевизия. Според чл. 17а от Закона за радиото и телевизията, „Доставчиците на медийни услуги са длъжни да спазват правата на децата, уредени в Закона за закрила на детето и в други нормативни актове, и да не допускат участие на деца в предавания, които са неблагоприятни или създават опасност от увреждане на физическото, психическото, нравственото и/или социалното развитие на децата, съгласно критериите, приети по реда на чл. 32, ал. 5“.
В писмото си Национална мрежа за децата набляга също на факта, че участието на деца потенциално увеличава процента на зрители от същата възрастова група. Чл. 19 от Закона за радиото и телевизията обръща внимание, че предоставянето на медийни услуги с потенциална вреда за физическото, умственото и моралното развитие на децата трябва да се случва единствено по начин, гарантиращ, че децата обичайно няма да чуят или видят тези медийни услуги. При наличието на потенциален риск за участието на деца в реалити формата, то такъв съществува и по отношение на потенциалните зрители.
Именно затова още преди стартирането на предаването „Смени жената“ Национална мрежа за децата изрази своите притеснения и отправи в официалното си писмо следните въпроси към БТВ Медиа Груп и изпълнителния продуцент „Междинна станция“:
- По какъв начин гарантират спазването на принципа на най-добрия интерес на потенциално участващите деца?
- По какъв начин се гарантира спазването на детските права, и по-специално правото на неприкосновеност на личния живот и запазването на достойнството на участващите деца?
- По какъв начин е гарантирано спазването на Закона за радиото и телевизията за незастрашаване на детското нормално физическо, умствено, нравствено и социално развитие? Предвижда ли се и ако да – по какъв начин, оценка на съвместимост с критериите за участие на деца, разработени от Държавната агенция за закрила на детето и Съвета за електронни медии относно гарантирането на неизползване на думи и изрази, които могат да доведат до опасност от увреждане на психическото, нравственото и социалното развитие на детето; ограничаването на приема на едни или други храни, което може да доведе до негативно въздействие върху здравето на детето?
- По какъв начин се предвижда осигуряването на здравословна и безопасна среда за участващите деца и участието им в образователния процес?
- По какъв начин се предвижда от продуцентите, родителите на записващите се за кастинга семейства да бъдат уведомени за рисковете за физическото, психично и социално благополучие на децата? Предвижда ли се предоставянето на писмено информирано съгласие, чийто текст по достъпен, честен и достатъчно подробен начин описва потенциалните рискове за физическото, психично и социално благополучие на децата от участието им в този риалити формат? По какъв начин се предвижда информирането на децата и взимането на тяхното автентично съгласие за участие?
- Предвижда ли се подходящ начален час за излъчването на реалити формата така, че той да спази изискването на ЗРТ за недопускане на неподходящи за деца формати от 23.00 до 06.00?
До момента в Национална мрежа за децата не е получен отговор на изпратените запитвания и изразените притеснения от страна на БТВ Медия Груп и продуцентската компания „Междинна станция“.
Писмен отговор бе получен от страна на Съвета за електронни медии, които намират за основателна цитираната информация по Критериите за оценка на неблагоприятното и вредно за деца съдържание. В писмото се казва, че са посочени конкретни притеснения за съществуването на риск за участващите в предаванията деца, критики че това участие е свързано със застрашаване на правото на детето на ненамеса в личния живот и защита на детето от икономическа експлоатация, както и фактът, че участието на деца води до увеличаване на зрителите от същата възрастова група.
В отговора на СЕМ се казва още, че въпреки че писмото е адресирано до телевизия БТВ и продуцентската компания, в съответствие с правомощията си СЕМ е изискал становище от телевизията относно разпространението на предаването „Смени жената“ и след получаването на отговор ще бъдат преценени мерките за защита на децата и доказателствата, които да бъдат предоставени от родителите и продуцентите. Междувременно, предаването, което вече стартира в ефир, ще бъде обект на проверка от страна на СЕМ, както по отношение на защита на децата като участници в предаването, така и като влияние върху детската аудитория.
Национална мрежа за децата също продължава да следи предаването и се надява БТВ Медиа Груп да действа в синхрон с българското законодателство и да защити имиджа си на социално отговорна медия.
Снимка: pixabay.com