България е на 126-мо място в света, отчита Световният дарителски индекс на КАФ 2018 (CAF World Giving Index 2018) – най-авторитетното проучване, което измерва щедростта в 146 държави. Резултатите са оповестени от CAF Global Alliance и българския й член Фондация BCause: Помощ за благотворителността.
Дарителският индекс е среден процент от три аспекта на дарителското поведение – помощ на непознат, даряване на пари и доброволчество. За България показателите са:
- Помощ на непознат – 42%
- Даряване на пари – 18%
- Добровлчество – 5%
Общият индекс на дарителство в България е по-висок от миналогодишния – той се е увеличил от 19% на 22%. Повече от двама на всеки пет души (42%) съобщават, че са помагали на непознат. Година по-рано са били 34%, така че по този показател ръстът е забележителен.
Делът на тези, които са заявили, че са дарили пари, е относително стабилен – 18% при 17% през миналата година.
Проучването установява, че делът на хората в България, които са били доброволци, се е запазил – 5% са отделили доброволно време. Това е второто най-ниско ниво на доброволческа дейност в света, последното място в класацията е на Лаоската народнодемократична република.
България е на 10-та позиция сред 10-те страни от Източна Европа, включени в Индекса. Подредбата е: 1. Украйна, 2. Словакия, 3. Молдова, 4. Румъния, 5. Русия, 6. Полша, 7. Унгария, 8. Беларус, 9. Чехия, 10. България.
Eлица Баракова, изпълнителен директор на BCause: „Световният дарителски индекс на КАФ показва леко повишение на благотворителността в България и е вече устойчива тенденцията по критериите дарителство и помощ за непознат. Във фондация BCause сме щастливи да работим в подкрепа на ангажираната част от обществото – хората, които редовно даряват по ведомост, онлайн и с DMS-и. Индексът не успява да „улови“ и стабилната дарителска подкрепа на компаниите, а тъкмо на територията на работното място за нас са видими най-активните процеси на активизиране на индивидуалното дарителство и доброволчество. Пожелаваме си скоро това да доведе до промяна на последното ни място в регионалната група.“
Дарителството по света
Тази година бяха анкетирани повече от 150 000 души в 146 страни. Индексът се прави за девета поредна година и регистрира статистически значими глобални промени в поведението на хората по света, дори когато промените изглеждат малки.
Значително повече хора по света съобщават, че помагат на непознати и са били доброволци, докато делът на тези, който даряват пари, е намалял за втора поредна година.
- Общо 29.1% от хората са дарили пари за добра кауза, което е лек спад спрямо 29.6% през миналата година. Даряването на пари се е увеличило в развитите страни (от 40% на 42%), но е намаляло в развиващите се страни (от 25% на 24%). Намалял е и делът на дарителите сред по-възрастните хора, които в миналото са предпочитали именно така да помогнат.
- Повече от половината от хората в 146 държави (51,1%) споделят, че са помогнали на непознат, което показва ръст в сравнение с миналата година (49,6%.) Либия е най-щедра по отношение на помощта за непознат – 83% от хората споделят таква съпричасност. Следвана е от Ирак с 81%. Седем от първите 10 държави са с предимно мюсюлманско население, като изключенията са Либерия, Кения и САЩ (където има християнско мнозинство).
- Общо 21,1% от хората в света са били доброволци при 20,8% за предходната година. Индонезия е на първо място с 53%, следвана от Либерия.
Топ 10: 1. Индонезия, 2. Австралия, 3. Нова Зеландия, 4. САЩ, 5. Ирландия, 6. Великобритания, 7. Сингапур, 8. Кения, 9. Мианмар, 10. Бахрейн
Индонезия оглавява за първи път Световният дарителски индекс на КАФ. Макар че трите й индивидуални дарителски резултата са до голяма степен непроменени през миналата година, тя се изкачва на върха на класацията. Проучването е направено преди земетресението и цунамито, които засегнаха страната през септември 2018 г.
Мианмар, най-щедрата страна на земята за 2017 г., е слязла на 9-то място в класацията, най-вече поради спада в броя на доброволците. Съединените американски щати са се изкачили с едно място нагоре – на четвърто място.
Нивата на дарителството в Африка продължават да нарастват, потвърждавайки тенденция, която бе регистрирана от Индекса миналата година.
Докато докладът от 2017-та показваше, че всяка западна страна в топ 20 има понижен рейтинг, тази година наблюдваме обръщане на тенденцията и нарастване.
Световният дарителски индекс на КАФ се публикува месец преди #ЩедриятВторник (#GivingTuesday) – 27 ноември. #ЩедриятВторник е световният ден на дарителството, когато се обръщаме към хората с молба да дадат своето време, пари или глас до добра кауза, и празнуваме щедростта.
Държавите в Топ 20
1. Индонезия, 2. Австралия, 3. Нова Зеландия, 4. САЩ, 5. Ирландия, 6. Великобритания, 7. Сингапур, 8. Кения, 9. Мианмар, 10. Бахрейн, 11. Холандия, 12. Обединени арабски емирства, 13. Норвегия, 14. Хаити, 15. Канада, 16. Нигерия, 17. Исландия, 18. Малта, 19. Либерия, 20. Сиера Леоне.
Шест от държавите в топ 20 са европейски (пет от тях са от Северна Европа), пет са в Азия, четири в Африка. Десет от най-щедрите 20 са определени от Организацията на обединените нации като „развиващи се“. За пореден път Индексът свидетелства, че дарителството не е в пряка връзка с доходите на населението на една държава.
Тазгодишният индекс показва високи нива на щедрост в Хаити, което за първи път нарежда страната в топ 20.
Сингапур също е в топ 20 за пръв път, като само преди пет години беше на 64-о място. Тук наблюдаваме значителен ръст на доброволчеството и на помощта за непознат, което може да се дължи на редица програми за увеличаване на доброволчеството в страната през последните години.
Индексът отчита високи нива на щедрост в някои страни, които преживяват гражданска война, конфликти и размирици, и така показва, че човеците искат да помага на другите, дори когато лично са застрашени.
Мъжете и жените
В много страни мъжете остават по-склонни да бъдат доброволци от жените (22,6% в сравнение с 19,5%), но причина за лекия глобален ръст на доброволчеството се дължи на жените, които увеличават годишното си участие с 0,5% . Когато става дума за даряване на пари разликата между мъжете и жените е малка.
Световният дарителски индекс на КАФ (CAF World Giving Index) се основава на данни от Световното проучване на Галъп (Gallup’s World Poll), осъществено през 2017 г. сред 150 000 души в 146 страни, които заедно представляват около 95% от населението на света (около 5,2 млрд души).
Източник: Фондация BCause
Снимка: freeimages.com