България е на 127-о място в света, отчита Световният дарителски индекс на КАФ 2017 (CAF World Giving Index 2017) – авторитетното проучване, което измерва щедростта в 139 държави. Резултатите са оповестени от CAF Global Alliance и българския й член Фондация BCause: помощ за благотворителността.
Дарителският индекс е среден процент от три аспекта на дарителското поведение – помощ на непознат, даряване на пари и доброволчество. За България показателите са:
- Помощ на непознат – 34%
- Даряване на пари – 17%
- Добровлчество – 5%
Дарителският индекс на България продължава да спада – той е 19% (след 21% и 23% в предходните години) и се връща на нивото от 2013-та година. Въпреки това, България се изкачва на 127-о място сред 139-те държави в света (от 129-о на 127-о място) и запазва 9-а позиция сред 10-те страни от Източна Европа, включени в Индекса.
Индивидуалното поведение на дарителите показва промени през годината – даряването на пари бележи известно подобрение.
Даряването на пари достигна връх от 27% през 2014 г., когато интервюирането се проведе малко след големите наводнения. През 2015 г. този показател се върна на по-типичните за България нива. Тази година имаше малко, но съществено увеличение с четири процентни пункта. Делът на хората, които съобщават, че даряват пари, сега е 17% (в сравение с 13% през миналата година).
След като през 2015 г. делът на хората, които съобщават, че са помогнали на непознат, достигна връх от 42%, (когато България беше в центъра на мигрантската криза), вече е спаднал до 34%. Това е най-ниското ниво по този показател, измервано и през 2011 г.
Участие с доброволен труд декларират само 5% от населението на България. Това ни поставя на предпоследно място в света – само преди Армения с 4%.
Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация BCause:
Спадът на дарителство в развитите западни общества се дължи на увеличаващата се тенденция личният капитал да се насочва към социално инвестиране, а не към чиста филантропия. Модерните социални инвеститори могат и желаят да бъдат повече ангажирани в избраната социална цел, да й помагат с уменията и контактите си, вместо просто да напишат един чек. Макар и в България да нямаме статистически сериозни данни за това, опитът на Фондация BCause показва такива примери и у нас. Успелите хора се ангажират с каузи, но не непременно като дарители. Зад всички нови инициативи в образованието, културата, медиите и ще посочите поне по един българин, който ги прави възможни.
Освен това, нараства и онлайн дарителството, което също ангажира дарителите в разпространение на апели и обратна връзка – обемите на два сайта на BCause – Platformata.bg и DMS 17777 (съвместен проект с Български дарителски форум) го показват. Последователното онлайн присъствие и „живата” онлайн комуникация са достъпни и все повече водят до успех и повече организации би трябвало да му отделят сериозно място в плановете си за финансиране.
Повече информация за Източна Европа и света
Източник: ngobg.info
Снимка: freeimages.com