Кризисният център „Самарянска къща“, управляван от Сдружение „Самаряни“, отбелязва своя 14-и рожден ден! Една от най-ранните и основни програми, по които организацията развива своята дейност, е „Закрила и подкрепа на жертви на насилие“. Тя обхваща изпълнението на общо 18 различни проекта, като стартира през 2004 г. с разкриването на най-големия в страната 18-местен Кризисен център „Самарянска къща“.
Днес той продължава да е най-големият функциониращ център в южна България – сега с капацитет от 15 места. В него се осъществява кризисно настаняване на пострадали от насилие, трафик или друга форма на експлоатация, жени и техните деца. Изпаднали в състояние на силен стрес, след преживяно насилие, останали без подслон, доходи, емоционална или материална подкрепа от близки хора, идвайки в Кризисния център, в една защитена среда, жените и децата им получават напълно безплатно необходимата им психо-социална помощ и професионална подкрепа в процеса на възстановяването им.
От януари 2004 г. досега вече 14 години Сдружение „Самаряни“ предоставя денонощна закрила, подслон и професионална помощ на жертви на домашно насилие и трафик в обособения Кризисен център. През първите шест години и половина, от м. януари, 2004 г. до м. май, 2010 г., неговото финансиране е осигурявано от Сдружение „Самаряни“ чрез привличане на средства по проекти от американски и канадски организации, фондове в страната, посолства, общински бюджет, частни дарители и фирми, а по-късно – от м. юни, 2010 г., услугата вече става делегирана от държавата дейност.
Доверието от Община Стара Загора, дадено на Сдружението чрез делегиране на услугата, считано от м. август, 2010 г. до момента, гарантира наличието на пакет от мерки в регион Стара Загора в защита правата на жертвите на домашно насилие и трафик. С това общината се нареди на едно от водещите места в страната по развитие на услуги. Случаите, по които работи специализираният екип, са на жертви на домашно насилие и трафик не само от регион Стара Загора, но и от цялата страна, а това прави необходимостта от спешност, адекватност и професионализъм в действията от страна на специалистите като задължително условие за решаване на всеки един отделен случай.
Сега към Кризисен център „Самарянска къща“ функционират следните звена: „Кризисно настаняване“, „Приемна за подкрепа“, „Консултативна телефонна линия“ – 042/641111 и „Терапевтични програми“. От м. януари, 2004 г., до м. декември, 2017 г., включително, сумарният брой на клиентите, ползвали различните услуги по периоди, е следният: настанени в Кризисния център – общо 647 клиенти, като 375 от тях са деца – 346 заради домашно насилие и 29 заради трафик; към Приемната – общо 1361 клиенти, като над 95 % от тях са потърсили помощ и подкрепа по повод преживяно домашно насилие; обаждания на Консултативната телефонна линия (042/ 64 11 11) – общо 2208 пъти.
През 2017 г. от Сдружение „Самаряни” беше разкрита една нова социална услуга – Консултативно-информационен център „Самаряни“ (КИЦ). Той е създаден също в рамките на дейността по Програма „Закрила и подкрепа на жертви на насилие“, като обединява в себе си няколко различни звена: „Психологическа подкрепа и социалнно консултиране“, „Юридическо консултиране и подкрепа“, „Семейно консултиране“, „Превенция на насилието“, „Терапевтични програми“ и „Корекционни програми“. Все по-често специалистите от екипа на Сдружение „Самаряни“ попадат на случаи на деца, които оказват тормоз или са станали жертви на такъв сред свои връстници, в училищната си среда или в семейството си. В отговор на тази тревожна тенденция, Сдружение „Самаряни“ разшири обхвата на услугите, предоставяни на лица, пострадали от насилие, като в рамките на КИЦ, стартира разработването и прилагането в практиката на цялостна Терапевтична програма за работа с деца за справяне с насилие. Програмата включва провеждане на терапевтични групи за деца – „Изиграй насилието!”, които се провеждат в специално пригодена за целта зала, и специализирани занятия по превенция – „НЕнасилие в моето училище!”, осъществявани на място, в училище. През годините Кризисният център е привличал широка обществена подкрепа за различни каузи, целели подпомагането на специфични нужди на жените и децата, преминали през „Самарянска къща“.
Благодарение на доброволчество, дарителство и партньорство допълнителна подкрепа са получили деца и жени, срещнали непредвидени житейски предизвикателства – материална подкрепа за обзавеждане на жилище, учебни помагала за първия учебен ден, подобряване на жилищните условия на Центъра, обучителна подкрепа, покриване на здравни осигуровки за лечението на онкоболна жена и мн. др. Едно от предизвикателствата, с които екипът на „Самаряни“ се е заел, е търсене на по-широка подкрепа за каузата „Дари за „Защита на жени, пострадали от насилие!“. Тя цели да набере финансов ресурс за юридическа подкрепа на жени, жертва на насилие, чрез разкрития преди три години едноименен, дарителски, финансов фонд „ЗАЩИТА на жени, пострадали от насилие”.
За последните 9 години, над 100 жени са получили финансова подкрепа от Сдружение „Самаряни“ относно завеждането на дела по Закона за домашното насилие. Тези жени често няма към кого да се обърнат, след като са срещнали насилието по пътя на живота си и са го търпели дълги години от безсилие и усещане за безпомощност. Всяко едно получено дарение осигурява възможност за оказване на юридическа подкрепа на жени и деца, които търсейки помощ, получават подкрепа в Консултативно-информационен център „Самаряни” или в Приемната към Кризисен център „Самарянска къща”. Това им помага да направят избора животът им да стане по-безопасен, осигурява възможност за защита на децата им от насилие, което не трябва да бъде част от тяхното детство.
Източник: zdravnaposhta.net
Снимка: