Семейство от Великобритания обвини социалната мрежа “Инстаграм” в безотговорност и липса на достатъчна превенция за предотвратяване на самоубийството на 14-годишната им дъщеря, показва репортаж на Би Би Си.
Моли Ръсел е най-малката от три сестри. Преди да сложи край на живота си през 2017 г. е средностатистически тийнеджър, който не се различава от връстниците си – общителна и с разнообразни интереси. Но една сутрин, преди да тръгне на училище, родителите й я намират мъртва. Тревожна е статистиката, че във Великобритания всяка година се самоубиват близо 200 тийнеджъри.
След трагичния инцидент родителите решават да разгледат профилите на дъщеря си в социалните мрежи и по-конкретно “Инстаграм”. Tам намират стряскаща колекция от снимки, текстове и видеа, които препращат към самоубийство и самонараняване. “Светът е толкова жесток, не искам да го виждам повече” – така започва зловещата колекция от съдържание в профила на дъщеря им.
Баща й споделя, че в мрежата й от последователи в “Инстаграм” има хора с подобни акаунти, скланящи към самоубийство и депресивни състояния. “В профила имаше доста подобно съдържание, включително и на групи за взаимопомощ, но те бяха по-скоро изключение” казва той. Изводът му е: “Инстаграм помогна за загубата на дъщеря ни”.
Профилите съдържат снимки на рязане на вени, сънотворни, както и други начини за самоубийство, придружени с хаштага “депресия”. Посланието е, че липсва изход и надежда, но има определен “клуб” от подобни хора, където може да се намери “спасение”. Според родителите на Ръсел не е допустимо в социална мрежа като “Инстаграм” да съществува подобно съдържание. “Такива снимки, постове и групи са разглеждани от десетки хиляди деца и не са скрити или цензурирани”, възмущават се опечалените родители.
По думите на Гед Флин от неправителствена организация за предотвратяване на самоубийствата “това не трябва и не може да е с хаштаг, то e опустошителна трагедия”. Той насочва вниманието и към друг проблем – с помощта на своя алгоритъм “Инстаграм” подбира подобно съдържание, което да бъде целенасочено показвано на хора като Моли Ръсел и това става лавинообразно.
“Ако целта на алгоритъма е да концентрира съдържание и да го насочва към определен потребител, тогава би трябвало контролът да е много по-сериозен”, смята Флин. Той напомня, че във Великобритания законът по отношение на склоняване към самоубийство е много строг. “Подтикването или съучастието към самоубийство е незаконно – независимо дали се случва на живо или виртуално, чрез думи или изображения, те прави най-малкото съучастник”. Според него социалната мрежа трябва да проследява алгоритъма много по-сериозно.
След запитване на Би Би Си, компанията излезе с писмена позиция: “Ние не толерираме съдържание, което промотира самонараняване или самоубийство, ако такова се появи, то бива премахвано”.
Въпреки това единствената мярка, която е видима, е предупреждение, че съдържанието може да е неподходящо за определен тип хора. Но въпросното предупреждение е пожелателно и може да бъде пропуснато. Глип предупреждава, че самоубийствата са на първо място като причина за детската смъртност.
Само за пет години (между 2010 и 2015 г.), броят на американските тийнейджъри, които се чувстват безполезни и нещастни, каквито са типичните симптоми за депресия, се е увеличил с 33%. Опитите за самоубийство сред децата са нараснали с 23 на сто, а самоубилите се на възраст между 13 и 18 години са с 31% повече, показва американско изследване, публикувано в края на 2017 година. Според авторите му негативната тенденция се дължи на възхода на смартфоните.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: pixabay.com