Децата, които се борят с болести в продължение на месеци, се изправят не само пред физическа болка. Те често страдат и от загубата на контакт със съученици и приятели, и пропускат много училищни уроци. От това обаче може да ги спаси роботчето AV1, дело на норвежката организация No Isolation, разказва фондация “Томсън Ройтерс”.
AV1 е “очите, ушите и гласът” на децата, които се намират извън класната стая в продължение на дълго време. Той се контролира от дома с помощта на таблет и благодарение на него детето може да чува и вижда какво се случва наоколо, а ако иска да каже нещо – очите на робота светват, за да дадат знак на учителя.
В цяла Европа около 370 деца и младежи използват роботчето, като мнозинството от тях живеят в скандинавските държави. Основателката на организацията, 27-годишната Карен Долва, я е създала, вдъхновена от своя приятелка. Момичето, което работело в детско отделение на болница, разказало, че за децата е много тежко да са болни и изолирани.
“Те са заключени, забравени. И когато се оправят, просто ги хвърлят отново в света и всички си мислят, че това е достатъчно да са щастливи”, казва тя.
Такъв пример е 12-годишното британче Елиът Смит, който е прекарал месеци в химиотерапия, отслабвайки наполовина и едва успявайки да се храни. Баща му, Бил Смит, споделя, че роботчето е добра първа стъпка към връщането на сина му в системата на масовото образование. То помага и на детето да поддържа връзка с пряителите си. “Косата му едва сега започва да расте отново”, казва бащата. “Преди, където и да идехме, той си стоеше с шапката, защото го беше срам от това как изглежда. Така че фактът, че не се налага да присъства физически, е от полза.”
Самият Елиът не е сигурен доколко машината му помага за ученето – понякога не чува всичко, особено ако в стаята е шумно или роботчето е далеч от рутер за безжичен интернет. Но е сигурен кое е най-важното – “Че мога отново да видя приятелите си.”
Източник: dnevnik.bg