На 26 януари Пламена Николова, програмен координатор „Образование“ и Стефан Лазаров, координатор „Образователни проекти“ в Национална мрежа за децата, взеха участие в среща с Глобалния директор по образование на Световната банка – г-н Хайме Сааведра, организирана от Фондация „Заедно в час“.
По-рано през деня г-н Сааведра представи годишния доклад на Световната банка „Да се научим да реализираме обещаното от образованието“ в Софийския университет в отворена дискусия с министъра на образованието Красимир Вълчев, Траян Траянов, Програмен директор на „Заедно в час“, Деян Колев, председател на ЦМЕДТ „Амалипе“, директора на 147 ОУ “Йордан Радичков”, Людмил Лачев и директорката на ДГ №7 „Детелина“, Ксения Семизарова.
Г-н Сааведра, който е бил образователен министър в родната си страна Перу в периода 2013-2016г, изтъкна, че в основата на всяка една образователна и изобщо социална реформа стоят три основни предпоставки:
• Добър модел и стратегия за развитие
• Оперативен капацитет за прилагане на модела/стратегията
• Политическа воля
България, както и повечето страни, страда от липса на такъв капацитет на ниво администрация, а той е ключов за постигане на заложените в политиките цели. Политическата воля, независима от партийни обвързаности и чести смени на правителствата, е условие, без което не биха могли да бъдат постигнати дългосрочните цели на образованието, защото те следва да бъдат част от планиран във времето стратегия, а не изолирани и парцеларни решения или реакции на кризи.
Г-н Сааведра подчерта, че пред България се открива интересна възможност, предвид факта, че до 10 години повечето от настоящите учители ще се пенсионират. Това е подходящ момент да бъде разгърната национална политика за привличане на млади педагогически специалисти, които да осъществят реформата на ниво училище и чрез училищните общности.