Форумът беше организиран от “Асоциация НАЯ”, Търговище и “Център Мария”, Горна Оряховица, които през последните три години заедно работят за превенция на насилието и злоупотребата с деца, включително и сексуалното насилие, чрез интегриран подход за работа със семейството и неформалната мрежа за подкрепа на децата и с участието на децата. Проектът на двете организации обхвана 15 общини от областите Търговище и Велико Търново. Финансирането е от швейцарската Фондация „Оук“.
На заключителната конференция по проекта бяха поканени представители на различни институции и организации в социалната сфера, здравеопазването и образованието, които работят за защита и подкрепа на децата. Участие взеха повече от 70 представители на Социалните дирекции и Отделите за закрила на детето, полицейските управления, общинските администрации, доставчици на социални услуги, здравни специалисти, учители, психолози, социални и здравни медиатори от страната, както и ученици доброволци.
В първия ден на форума бяха представени философията, постиженията и научените уроци от реализирането на тригодишния проект. Най-голямото обединение на организации, които работят за децата в България – Националната мрежа за децата, участва с презентация, чрез която представи Държавните политики в областта на майчиното и детското здраве – постиженията и предизвикателствата в тази област. Като основно постижение за страната ни бяха очертани стратегическите документи, които определят рамката на промяна в системата на здравеопазването – Националната здравна стратегия 2020 и Националната програма за подобряване на майчино и детско здраве 2014-2020, както и намаляването на детската смъртност, която за 2016 г. е достигнала най-ниските нива в историята на демографската статистика в България – 6.5 ‰ при починалите деца до 1 годишна възраст и 0,20 ‰ при смъртността при децата от 1 до 9 години. Предизвикателствата са големият дисбаланс в регионалните различия на детската смъртност в страната, работата на 31 здравно-консултативни центрове към областните болници, създадени в изпълнение на Националната програма за подобряване на майчиното и детско здраве, прилагането на Наредба 26 на Министерство на здравеопазването за един безплатен преглед на здравно неосигурени бременни жени и липсата на информация за възможността и не прилагането й.
В рамките на презентацията беше представено и обединението „Детство без насилие“ – неформално обединение на организации и личности, което цели постигане на системна промяна към насилието над деца. Визията на Обединението е всяко дете да расте без насилие, а мисията му е да създава и развива широко припозната платформа, която да включва възможно най-много организации, институции, бизнес, медии и личности в координирани действия за предотвратяване и изкореняване на насилието над деца.
Бяха презентирани практически инструменти, с които да се работи за превенция на насилието над деца – фамилни групови конференции, здравни медиатори в общините и домашните посещения на медицински специалисти в семейства с деца от 0 до 3 години.
Доброволците от училище “Св.Св. Кирил и Методий” в град Антоново представиха своя клуб, реализираните обучения на връстници и кампании срещу насилието над деца. Клубът на нестопанските организации в Търговище представи практиката си на училища за бременни и родители. На финала на конференцията доктор Антоанета Матеева от Нов български университет анонсира най-новата магистърска програма на учебното заведение, насочена към повишаване на квалификацията на работещите с деца и семейства и намиране на най-добрия баланс между образованието и практиката.
В работата по групи участниците дадоха своите нови идеи за насърчаване на детското участие, по-добра работа със семействата и общностите и ефективни държавни и местни политики за ранна превенция на насилието над деца.
Снимка: pixabay.com