На 8 и 9 февруари в Русе се проведоха редовните срещи на тематичните работни групи „Семейство“ и „Здраве“. Организациите членове в групите се събраха за обсъждане на застъпническите си приоритети за следващата половин година, конкретните теми, които засягат стратегически въпроси и проблеми. В рамките на работните срещи беше предоставена възможност и за обмяна на опит, практики и знание, както и да се изведат спорните моменти от ежедневната работа на организациите с децата и семействата.
Колегите от тематична група „Семейство“ обсъдиха предстоящите промени в Методиката за предоставяне на услугата „Център за обществена подкрепа“ и Наредбата за превенция и реинтеграция. Участниците постигнаха съгласие, че основни застъпнически послания от страна на Мрежа за децата следва да бъде и широкият достъп на семействата до Центровете за обществена подкрепа, без задължително това да се случва с насочване от отдел „Закрила на детето“. Също така е необходимо да се запазят възможностите за групова и мобилна работа, както и включване на непълнолетните, извършили противообществена проява, и децата във висок риск като целева група в работата на ЦОП.
В рамките на съвместните сесии беше представена добра практика за работа и терапевтично-педагогически метод KASZPEM за подкрепа на млади хора в риск от Национален алианс за работа с доброволци. Бяха направени посещения в интерактивен център „В света на ранното детство“ – Сдружение „Еквилибриум“, където деца и родители прекарват време в креативна, естествена и стимулираща детското развитие среда. Друга интересна практика беше „Детски кът за развитие“ – първата в България интегрирана здравно-социална услуга за деца и юноши с проблеми в психичното развитие и симптоми на психично страдание и техните семейства.
В рамките на тематичната работна група „Здраве“ беше представен извършеният от Сдружение „ЛАРГО“ – Кюстендил граждански мониторинг на изпълнението на Националната програма за подобряване на майчиното и детско здраве (2014-2020). На основата на мониторинга ясно беше изведена „пропастта“ между очакванията от прилагането на Програмата и реализирането й. Представени и обсъдени бяха и препоръките за подобряване на публичната политика – разработване на единна методика за работа на Здравно-консултативните центрове за майчино и детско здраве, ясно изразено лидерство на програмата, интегрираният подход на работа към комплексните потребности на децата и семействата. Участниците се обединиха около „назрялата“ нужда от интегрираност на услугите и фокусиране върху индивидуалните нужди на децата и родителите им, нуждата от обединяване на съществуващите ресурси и координация при предоставянето на услугите и подкрепата.
Допълнително, участниците в ТРГ „Здраве“ имаха възможността да се запознаят и с практиката на Сдружение „Дете и пространство“ за работа по ранна интервенция: Дневен център за работа с деца с увреждания. Колегите от Сдружението ясно демонстрираха модела на интегрирана услуга, която стартира своята работа на ниво родилен дом с подкрепа както към лекарите, така и към родителите, в случай на раждане на дете с увреждане, ниско тегло или в риск от последващо увреждане, както и цялата последваща подкрепа, която получават, за да може детето да развие своя потенциал, а родителите успешно да се справят с ежедневните проблеми и ситуации.
Срещата завърши с общ панел по темата за интегрираните здравно-социални услуги, в рамките на който Мила Ташкова представи накратко предложенията на Мрежа за децата, отправени към МЗ, и продължи с дискусия за визията „Какво прави една услуга интегрирана“. Дискусията ще продължи в рамките на Мрежата.
Снимска: freeimages.com