На 13 септември се проведе международна конференция на тема „Творческо родителство: създаване на първия в България интерактивен център „В света на ранното детство“ – в подкрепа на родители, педагози и социални работници“, организирана от Сдружение „Еквилибриум“.
Целта на конференцията беше да се представи начинът, по който новият интерактивен център на организацията ще функционира и задачите, които екипът си поставя. Центърът не е място като детската градина, не е само обучителен и ресурсен център, а пространство за срещи на семейства с малки деца, предоставя неформална среда, в която ученето ще е чрез игра и изследване, но не само за децата, а и за възрастните.
В рамките на конференцията участие взеха и представители от Шотландия и Швеция, които споделиха своя опит в работата им в предоставяне на услуги за ранно детско развитие.
В Швеция например, почти всички бременни жени са обхванати от Програмата за майчино здраве. Родителите имат право на 480 дни майчинство, всички деца имат право на държавно финансирана дневна грижа, а като допълнителна подкрепа към децата и техните родители съществуват и т.н. „отворена яслена група“, която да посещават заедно. Мястото е отворено и достъпно за всеки, който пожелае да го посети, без подаване на заявление и без заплащане на такса. Отнася се за децата под 6 години, но основно се работи с деца до 3 г. и техните родители. Отворената яслена група може да функционира самостоятелно или като част от Център за подкрепа на семействата. Центровете надграждат своята дейност и освен, че предоставят услуги по майчина грижа, детско здравеопазване и семейно консултиране, разкриват и отворени яслени групи. По своята същност семейните центрове представляват интегрирани центрове, в които се предоставят услуги за майчино здраве (от акушерки), за детско здраве (от медицински сестри), отворена яслена група (от педагози) и ранна превенция на рисковете (от социални работници).
Целта на отворената яслена група е да промотира добро здраве за деца и родители чрез: достъпност като място за срещи, засилване на социалната мрежа около семействата, създаване на форми на работа, в които децата и родителите участват активно, осигуряване на леснодостъпна подкрепа индивидуално и в група, функциониране като център на знание и информация, насърчаване на равнопоставено родителство и развиване на добри услуги.
В Шотландия услугите по ранно детско развитие се осъществяват чрез: обществени услуги, предимно предоставяни от местната власт и здравни услуги; неправителствени организации, социални предприятия, доброволчески организации, като повечето имат договорни отношения с местната власт и получават заплащане; частни фирми; самоорганизирани и общностни групи.
Услугите по ранно детско развитие се състоят в: осигуряване на обществено здравеопазване, обучение, консултиране и подкрепа към родителите, предучилищно обучение, детска грижа – в група и от семеен тип, социална работа и услуги по закрила на детето, други дейности. Осигурява се високо ниво на подкрепа за всички деца в предучилищна възраст и техните семейства, предоставят услуги по ранна интервенция и обстойна оценка и закрила на детето. Всички деца получават домашна здравна помощ от специалисти по обществено здраве – медицински сестри и национално здравно обслужване. От 2020 г. за всички деца на възраст 3-4 години ще получават 1 140 часа по-ранно обучение и детска грижа.
Научените уроци на Шотландия: стратегиите не постигат нищо, ако не са подкрепени с достатъчни финансови ресурси, подкрепа към доставчиците на услуги и отговорност на всички нива; трудно е осигуряването на качество на предоставяните услуги, но регулацията следва да бъде насочена към резултатите, а не само върху инвестициите; интегрираните услуги дават най-добри резултати и висока стойност спрямо вложените средства; изграждането на капацитет в универсалните услуги може да предотврати появата и усложняването на проблеми.
Снимка: photl.com