Първите младежи, постигнали златното ниво на Международната награда на херцога на Единбург в България, ще бъдат отличени на церемония по награждаване на 21 септември от 16.00 часа в “Музей за история на София” в столицата. Президентът Румен Радев лично ще връчи значки и сертификати на седем младежи, които през последните две години са преминали през програмата и са развили ключови житейски и лидерски умения. На събитието ще присъства и Генералния Секретар на Наградата Джон Мей, който идва от Англия специално по този повод.
Основен фокус на церемонията ще бъдат постиженията на седемте участници, които в рамките на участието си в програмата положиха усилия за да развият своите ум, сърце и тяло, поставяйки си цели в различни направления и предизвиквайки убежденията си за това на какво са способни.
“Интересното при мен e, че Наградата се появи в правилното време, точно когато започвах гимназия и не знаех с какво да запълня свободното си време. По време на цялата програма научих, че освен да съм устремен, трябва да съм и отговорен, особено чрез доброволчеството ми. Разбрах какво е да си напълно отдаден на това, което правиш, а и също какво е да пожънеш успех от него.” – споделя Тино Пенчев, който е един от отличените и който бе доброволец в продължение на година в “Музейко”.
Международната награда на херцога на Единбург има три нива – бронз, сребро и злато, в които участниците си поставят стимулиращи лични цели, които с постоянство, насоки и подкрепа от опитни лидери (ментори) трябва да постигнат за определен период от време. Те избират активности в направленията – Умения, Физическа активност и Доброволчество, и преживяват Приключенско пътуване, а на ниво Злато, участват и в проект в полза на обществото, далеч от родното си място.
Събитието цели да разпознае усилията и времето, които младите хора инвестират в личностното си развитие чрез неформалното образование, което върви успоредно с формалното. Успехите на младежите ще бъдат отличени лично от президента на Република България Румен Радев, който е патрон на Наградата у нас, като това е важно за нас, както за да продължат те да си поставят все по-предизвикателни цели, така и да бъдат пример, който да намери последователи и в лицето на други младежи от цяла България.
През изминалата година и половина седемте младежи, работили по постигане на своите цели, са посветили над 400 часа, за да развиват умения като: свирене на Лунната соната; усъвършенстване владеенето на езици; научаване нови кулинарни техниките и начините за правилно сервиране, флоралното изкуство. Над 450 са часовете прекарани в целенасочено доброволчество, като дейностите в които се включиха младежите са: запознаване на малки деца по лесен и приятен начин с науката, популяризиране на своите училища в социалните медии, градски библиотеки, участие в организация на местни и областни събития, свързани както с възрастните читатели, така и с малките любители на книгата, подобряване условията в интериора и екстериора на училище, оформяне на кътове за отдих, игри и реклама. Във физическата активност младите са отделили малко над 400 часа за повишаване на физическата издръжливост и бързината, чрез трениране на цялата мускулатура, усъвършенстване на видове удари в скуоша, активни тренировки по народни танци.
Младежите участваха в разнообразни проекти в полза на местни общности като помогнаха за организационния на Националната Младежка Академия, включиха се в младежки обмен на тема „Младежта: Новият двигател на Европа“, с цел придобиване на нови знания свързани с политиката на четирите участващи в проекта страни, както и Европейския съюз, неговите институции и възможностите за младите хора в него. Други от тях участваха в младежки проект в Кипър, за да обогатят знанията и уменията си и да популяризират проблемите и причините за промяната на климата, с цел намаляване влиянието на човека върху изменението му.
На въпроса “Каква е следващата ти цел?”, Десислава Манолова споделя “Да вдъхновя и други хора да си намерят свои предизвикателства, които да преодолеят.”
В резултат на развитието на организацията към днешна дата над 620 младежи от 44 Лицензирани организации в 19 града в България активно постигат своите цели в индивидуалната в Наградата на различни нива. А за да не загубят посоката по пътя, 300 обучени Лидери подкрепят младежите, по време на тяхното израстване.