На 15 март се проведе национална конференция „Визия за ранното детство в България“, организирана от Фондация „За Нашите Деца“ и под патронажа на Омбудсмана на Република България Мая Манолова. В събитието участваха над 140 представители на националните и местни власти, академичната общност, международни експерти, професионални и неправителствени организации.
В своите изказвания заместник министрите на труда и социалната политика Росица Димитрова, на образованието Деница Сачева, на здравеопазването д-р Бойко Пенков, както и представителя на УНИЦЕФ за България Мария Хесус Конде акцентираха върху факта, че инвестицията в ранното детско развитие е настоящето и бъдещето на България, на Европа и на цялата международна общност, че има пряко отражение върху бъдещето на децата, настоящето на техните родители и социалното и икономическото благосъстояние на цялото общество. Г-жа Димитрова заяви категоричната готовност за разписване на концепцията за ранно детско развитие, заложена в Националната програма за закрила на детето за 2018 г.
Посланикът на Република Кипър в България Н.Пр. Ставрос Августидис призова всички участници да работят заедно за популяризирането и напредъка на образованието в ранна детска възраст, за да бъде създаден един по-справедлив и свободен свят с равни права за всички деца.
На форума бяха представени резултатите и от мащабното изследване „Ранното детско развитие в България“ за влиянието на здравната, социалната и образователната системи върху грижата за децата в най-ранна възраст (0-7г.) и тяхната сигурност.
Участниците в конференцията обсъдиха изведените по време на изследването ключови препоръки за подобряване на работата на системите около детето. Те ще бъдат приоритизирани до края на месец март и ще послужат при определяне на целите на стратегията за ранно детско развитие.
В рамките на конференцията се проведоха и три паралелни дискусии по темите: Здравната грижа за децата в ранна възраст и родителите им – организирана от УНИЦЕФ България; Предучилищното образование: ученето в ранната възраст – организирана от Тръст за социална алтернатива; Социалната система в подкрепа на децата в ранна възраст и семейства им – организирана от Национална мрежа за децата. Като обобщение на работата в панелните дискусии беше изведена основната роля на родителите в грижата за децата и извеждането й на преден план, нуждата от подкрепа на семействата; използването на всички политически инструменти за подобряване на ситуацията на децата и родителите в страната; гъвкавост при прилагане на политиките спрямо нуждите на общностите.
Г-жа Нора Милотай – политически анализатор в Европейската парламентарна изследователска служба (European Parliamentary Research Service, EPRS), която работи по въпросите на европейската социална политика, представи ролята на политиките за образование и грижа в ранна детска възраст на ниво Европейски съюз.
Проф. Вероника Испанович – член на Националния съвет по правата на детето, на работните групи, разработили Националната програма за насърчаване на развитието в ранна детска възраст и Националната стратегия за насилието над деца в Сърбия, представи интегрираните системи и услуги за ранно детско развитие.
Иванка Шалапатова, изпълнителен директор на фондация „За Нашите Деца“ закри конференцията с позитивната нагласа и обнадежденост към направената още една крачка към създаването на първата Национална стратегия за ранно детско развитие.
Половината от българчетата живеят в риск от бедност и социално изключване. По данни на фондация „За нашите деца” повече от 1/4 от децата (25%) до 5 години у нас са с някаква форма на анемия. В същото време малко над 6% от най-малките изостават в ръста.
Когато говорим за образование – всяко 5-то дете не посещава детска градина, като процентът сред малцинствата стига 40 на сто. Затова от образователното министерство имат нови идеи – детската градина да стане задължителна още от 4-годишна възраст, а таксата за нея да се покрива от социалните помощи.
За съжаление, продължаваме да бъдем първенци в Европа при най-мрачната статистика. 7 на 1000 живородени деца умират преди да са навършили годинка.
Източници: фондация “За нашите деца”, Нова телевизия, Национална мрежа за децата
Снимка: freeimages.com