Предвижда се приемните семейства да бъдат увеличени с 600 през следващата година. Стремежът не е за увеличаване на броя на този тип семейства, а да бъдат удовлетворени нуждите на всяка област от приемна грижа, каза пред журналисти Огнян Христов, ръководител на проекта „Приеми ме 2015“. Той съобщи, че общо приемните семейства в страната са около 2200 и в тях са настанени близо 2000 деца, като този брой като цяло е по-скоро достатъчен, но има области с недостиг. Христов изтъкна, че сред затрудненията на приемните родители по проекта е отглеждането на деца в тийнейджърска възраст с проблемно поведение, обяснимо както с възрастта, така и с живота в институции. По проекта се обучават родители как да се грижат за такива деца.
В областта на грижата за деца до три години експертите, които работят по „Приеми ме“, са постигнали сериозни успехи и проблеми с отглеждането на най-малките на този етап няма, коментира Христов.
Интересът към програмата е голям, но не всички са качествени приемни родители. По думите му досега входът за достъп до проекта е бил широко отворен. С професионализирането на приемната грижа и получаването на възнаграждения, много хора проявиха интерес, но не всички притежават качества да са добри приемни родители, допълни Христов. Професионалният приемен родител, този, от който се очакват определени качества, се създава с течение на времето, докато придобие качества поне на средното ниво на родителстване в страната, което за съжаление не е много високо, допълни Христов. Това не се учи за ден -два, дори и месец, допълни експертът.
Качественият приемен родител предоставя грижа, максимално полезна за децата, възпитава полезни умения, съобразени с възрастта им, които ще им помогнат за бъдещето развитие, отбеляза Христов и допълни, че за всичко това си има стандарти, които се следят от специалистите.
В рамките на проекта се прави статистика за времето на пребиваването на децата в приемни семейства, но това е динамична величина – трудно е да се клишират случаите и да се вкарат в типаж, каза Христов и допълни, че престоят може да е от месец до година.
Приемната грижа става все по-популярна и в някои региони има пренасищане. Има родители, които се отказват да са приемни родители по различни причини. Повечето искат да са такива, даже има региони, в които приемната грижа е станала по-популярна и кандидатите за приемна грижа търсят в нея начин за препитание, доходи. Има известно пренасищане, както и недоволство на хора, които не са в договорни отношения – нямат настанено дете, информира експертът.
Около 20 процента са приемните родители, при които няма настанено дете, но причината може да е заявеното от тях желание на входа на приемната грижа. Като няма такива деца в момента, те стоят без договори, каза Христов. В регистъра има и приемни родители, които са заявили, че за година или две не могат да предоставят услугата, тъй като пътуват в чужбина. Обмисля се заличаване от регистъра на приемно семейство, ако то дълго време не предлага услугата. Според Христов не е за пренебрегване бройката на хората, които са в регистрите и за тях няма достатъчно административни основания да бъдат заличени, но не са доказали капацитет, необходим за отглеждането на такива деца. Поради тази причина ръководителят на проекта „Приеми ме“ ще направи предложение да бъдат по-подробно изследвани практиките на входа на приемната грижа и да се промени нормативната база, включително и с автоматично заличаване от регистъра, ако дълго време си извън прякото предоставяне на услуга. Промените обаче ще се правят от целия екип към проекта. Към него има консултативен експертен съвет, в който освен държавните институции, са и всички организации с отношение към приемната грижа – Националната мрежа за децата, УНИЦЕФ, НСОРБ, Националната асоциация по приемна грижа.
Христов съобщи, че тази седмица ще има Национална среща на екипите по приемна грижа. На нея ще бъде представена инициативата, предложена от SOS детски селища, с която се предлагат в две свободни къщи в детско селище Трявна да бъдат настанени приемни семейства, които имат желание да се грижат за повече от три деца. Те имат ресурс, условията са прекрасни, хубаво е и да има подходящи кандидати, каза Христов. Така по думите му на едно място ще бъдат настанени братчета и сестричета, които ще могат занапред заедно да продължат развитието си, нещо, което невинаги може да се осигури, въпреки доброто желание на експертите.
Проектът „Приеми ме 2015“ е изпълняван от Агенцията за социално подпомагане в партньорство с общините в България. Общият бюджет на проекта е 51,6 милиона лева, той стартира на 1 декември 2015 г., реализацията му ще продължи до 31 март 2018 г. Проектът „Приеми ме 2015“ допълва и надгражда приключилия в края на 2015 г. проект „И аз имам семейство“.
Източник: 24chasa.bg
Снимка: freeimages.com