“Пощенска кутия за разкази” е инициатива на Карин дом, която има за цел да популяризира възможностите на хората със Синдром на Даун, да покаже на широката аудитория човешкото лице отвъд диагнозата и предразсъдъците и да помогне на обществото ни да бъде по-толерантно, подкрепящо и разбиращо.
Чрез тази кампания ще се отбележи 21 март – Международният ден на хората със Синдром на Даун, ден за подкрепа от страна на всички нас – родители, приятели, учители, специалисти по целия свят, които се стремят да променят нагласата към хората, родени с тази генетична аномалия. Денят – двадесет и първо число на третия месец не е избран случайно, а за да покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.
Карин дом се обръща към всички – родители на деца и възрастни с Даун Синдром, техни приятели, учители и колеги, да споделят под формата на кратък разказ своите впечатления от общуването, приятелството, работата в клас. Споделете какво ви е впечатлило в тяхното поведение, таланти, отношението им към света. Представете истинското, човешкото лице извън диагнозата. По този начин обществото ще научи повече за хората с Даун Синдром без предразсъдъци и страх.
Пратете вашите истории до края на месец март на имейл: marketing@karindom.org. Най-хубавите от тях Карин дом ще публикува на своя сайт, фейсбук страница и ще изпрати специален подарък на автора.
Всяка година в България се раждат около 100 деца със Синдром на Даун ( по данни на Сдружението на родители на деца със Синдром на Даун ). Много често родителите на тези деца са “съветвани” от лекарите да се откажат от тях, защото няма надежда за развитието им в България. Това е една тежка присъда, от която родителите дълго време не могат да се отърсят, за да продължат напред.
Повече информация за Синдрома на Даун можете да научите ТУК.