Повече пари за наемане на психолози, педагогически съветници и социални работници ще има за училищата през 2019 година. “Увеличаваме парите за подкрепа и конкретно за психолози, педагогически съветници, социални работници – коментира проектобюджета за догодина в частта за образование ресорният министър Красимир Вълчев и уточни, че това е политика на МОН от настоящата година, която ще продължи и през следващата 2019-а. – Дадохме 7 млн., сега пак сме планирали 6 милиона, като по този начин подпомагаме училищата да увеличават и общо парите за подкрепа.”
Друга политика, която държавата ще обезпечи, е дуалното обучение, при което учещите в професионална гимназия могат я практикуват в реална работна среда. Досега то се финансираше със средства от швейцарското правителство. Тази година има над 110 такива паралелки, в които учат около 2800 ученици, които практикуват при около 200 работодатели. През 2019 г. дуалното обучение ще се разшири, като държавата мотивира гимназистите да се включват в него чрез допълнителни стипендии. Те ще бъдат обезпечени с 1,6 млн. лева в бюджета за 2019 г., уточни министър Вълчев. Парите ще стигнат и за допълнителни стипендии за учещите в специалности и професии с очакван недостиг на пазара на труда. Сега има 27 паралелки, които обучават ученици по някоя от т.нар. защитени специалности и още 65 по професии с очакван недостиг на пазара на труда.
Безплатните закуски за децата в подготвителните групи и учениците от първи до четвърти клас ще са два вида от 2019 година: основна и подкрепяща. За да се предлага по-здравословно и разнообразно меню, предвидените средства от държавата за осигуряването на безплатната за децата храна ще се увеличат с 8 милиона лева догодина, съобщи още министърът на образованието.
“Увеличаваме парите с 1/3, тъй като досега се получаваше много ниска стойност за едно дете. Предстоят и промени в нормативната уредба, чрез които ще кажем, че закуските трябва да отговарят на наредбите на Министерството на здравеопазването за качествена храна. Ще дадем също така възможност на децата да избират между основна и подкрепяща закуска – каза министър Вълчев и обясни защо. – Някои деца отиват нахранени и искат само подкрепяща закуска, други не са закусвали и искат основна.”
Повече пари ще има и за транспорт на децата и учениците, които пътуват до друго населено място, за да посещават детска градина или училище. Предвидени са 43,2 милиона лева за 2019 г. Те са с 4,3 млн. повече, отколкото през 2018 г. Сумата ще подсигури не само транспорта, но и поддръжката на автобусите. Налице е тенденция за нарастване на броя на пътуващите деца и ученици, като за учебната 2017/2018 година той достига 88 282.
През последните две години правото на транспорт бе разширено – първата година бяха включени всички пътуващи ученици до завършването им на гимназиалния етап, като автобусът ги оставяше до най-близкото училище. Миналата година маршрутите бяха разширени и се включиха и най-близките професионални гимназии. Така ако най-близкото до дома училище е неспециализирано, но учиш в професионална гимназия в района, държавата осигурява разходите за транспорта до нея.
Източник: offnews.bg
Снимка: photl.com