На 20 юни отбелязваме Международния ден на бежанците.
Повече от 68 милиона души, половината от които деца, са били бежанци или вътрешно преселени през миналата година, съобщиха от ООН. Това е нов рекорд, като броят на мигрантите се увеличава за пета поредна година, обяви Върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди. “В световен мащаб досега 68 милиона и половина души са бежанци извън родината си. Излишно е да казвам, че това се дължи на продължаващ конфликт”.
Най-много са бежанците от конфликтите в Афганистан, Мианмар, Сирия, Сомалия и Южен Судан.
Овладяването на бежанската криза в Европа е сред темите на днешната среща между германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон. Лидерите на двете най-големи икономики в Европа се срещат край Берлин, за да изготвят обща позиция за бъдещето на Евросъюза.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви чрез говорителя си, че е против принудителното разделяне на децата на мигрантите от техните родители. Бежанците и имигрантите трябва да бъдат уважавани и мерките срещу тях трябва да отговарят на международното право.
В същото време не трябва да се създава психологически натиск върху децата заради раздялата им с родителите и правото им да бъдат отново заедно трябва да бъде зачитано, се казва в изявлението на генералния секретар на ООН. Изявлението на Гутериш не е насочено към отделна държава.
Според данните на Евростат към момента в ЕС има около 900 000 висящи молби на мигранти, които очакват решения за предоставяне на убежище, като най-голям е техният брой в Германия – около 420 000, Италия – 150 000 и Австрия – над 50 000.
През последните пет месеца от потърсилите за пръв път закрила у нас 492 лица, близо една десета са били малолетни и непълнолетни без придружители. От тях близо половината са били деца от Ирак, 13 деца от Сирия и др.
Източници: БНР, novini.bg, econ.bg
Снимка: freeimages.com