Форум „Гражданско участие“ и Национална мрежа за децата изпратиха официално становище до институциите за това, че много от неправителствените организации в България срещат трудности и пречки при кандидатстване по отворени процедури към Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2014-2020“ (ОП РЧР) от гледна точка на заложените изисквания към кандидатите в „Методиката за оценка на финансовия капацитет на кандидатите“. Проблемът е валиден за много от операциите, развивани и подкрепяни от ОП РЧР, като за конкретни примери могат да бъдат дадени обявените BG05M9OP001- 2.006 „РАЗВИТИЕ НА СОЦИАЛНОТО ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО” и BG05M9OP001- 1.020 „ПОДКРЕПА ЗА ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО“, се казва в становището.
Двете коалиции – Форум „Гражданско участие“ и Национална мрежа за децата – обединяват повече от 200 граждански организации, които работят в различни сфери на обществения живот, но работят заедно движени от идеята за повече участие на гражданите и неправителствените организации във формулирането на политики и в процесите на вземане на решения, както и подобряване на законодателната и финансова устойчивост на гражданските организации в България.
Трудностите са свързани с избраната методика за оценка на финансова стабилност чрез индикатора за финансова независимост и формулата, по която той се изчислява: собствен капитал срещу сума на актива. Повечето организации с нестопанска цел, които работят в сферата и са допустими кандидати по процедурите, не развиват стопанска дейност и съответно не формират печалба. Идентична е ситуацията и при втория заложен индикатор „Рентабилност“: печалба или загуба срещу сума на актива. Оценката на финансовата стабилност, приемана като Добра, с общ брой точки „3 и повече“ по двата индикатора, може да бъде достигната от общини и много малък брой големи неправителствени организации, които развиват стопанска дейност. Нещо повече, дори НПО, които имат стопанска дейност, която да подпомага идеалната им дейност, не формират печалба, а резултатът отива за реализация на техните нестопански дейности.
В този смисъл, заложеното в “Методиката за оценка на финансовия капацитет” води до отхвърляне на проектните предложения на неправителствените организации още на етап „Административно съответствие и допустимост“, като автоматично предполага дискриминация, както и несъвместимост със съществени условия на конкурса – неправителствените организации са предвидени като бенефиенти, но изискванията на Методиката ограничават тази възможност.
“Считаме, че ситуацията поставя в непривилегировано положение и местните неправителствени организации от слабо развити региони, които няма как да имат сериозен собствен капитал, тъй като например евентуалните резерви ще са резултат на курсови разлики и не могат да покажат „рентабилност“ по-голяма от нула, по така предложената формула, тъй като не формират печалба. В същото време, голяма част от тези организации имат значителен експертен капацитет и участие в множество европейски проекти. Според нас, Методиката не е в интерес и на конкретните операции, тъй като носи риск от липса на класиране и подкрепа на качествени проектни предложения и развитието на капацитета на местните организации и социални предпримачи”, се казва в становището.
Двете коалиции, обединяващи над 200 организации настояват за преглед и актуализация на Методиката за оценка на финансовия капацитет с оглед изравняване на възможностите за кандидатстване на различните заинтересовани страни. Ако това не е възможно за конкретно посочените отворени процедури с оглед на сроковете за кандидатстване, настояваме тези промени да залегнат по отношение на отваряни в бъдеще процедури по всички програми, в които бенефициент са НПО, се казва в официалното писмо.
Пълен текст на становището ( PDF, 229 КВ)
Снимка: photl.com