За първите пет месеца на 2018 г. е предотвратено изоставянето на 712 деца, сочат данни на Агенцията за социално подпомагане. Според институцията тези успешни случаи са с 425 по-малко спрямо същия период на предходната година, което се дължи на по-големия общ брой случаи през 2017 г. До края на май миналата година случаите по превенция от изоставяне са били общо 1599 спрямо 1147 за същия период през тази година. Положителната тенденция от агенцията обясняват с факта, че през последните години социалният работник играе по-активна роля в подобряване на средата на живот.
На семействата социалните работници са оказали психотерапия, предоставена им е и педагогическа и финансова подкрепа. За резултатите допринеся още доброто междуинституционално сътрудничество. Подрастващите, които не са успели да запазят семейната си среда от началото на годината са 435, като за тях са предприети възможно най-щадящите детската психика мерки. С цел осигуряване на среда максимално близка до семейната повечето са настанени при роднини и близки в приемни семейства или чрез социални услуги от резидентен тип. В специализирани институции се намират само тези, за които няма друга възможност.
Деца са изведени от биологичното им семейство само ако върху тях е упражнявано насилие, потребностите им са пренебрегвани или родителският контрол е бил занижен. След извеждане от семейството работата с родителите продължава до реинтегрирането им. При наличие на подходящи условия за отглеждане за първите пет месеца на годината са реинтегрирани 189 деца, като броят им за цялата 2017 година е бил 644. Консултациите продължават и след приключване на процеса, а на семейството се отпускат социални помощи.
41 майки, заедно със своите деца до 3-годишна възраст са били насочени към звено „Майка и бебе”. Там се настаняват самотни родилки жени в затруднено социално положение или такива, които са били подложени на насилие. За сравнение за изминалата година случаите са били 33.
Изследвания показват, че едва 4% от изоставените деца в Западна Европа биват настанявани в институции. Процентът за Централна и Източна Европа е доста по-голям, а именно 32%. Румъния, Унгария и Латвия са на челните места, докато в Дания, Норвегия и Обединеното кралство се случва рядко. Словакия пък е страната, в която най-често биват оставяни новородени и деца до 3-годишна възраст на открити публични места.
Проучванията показват, че родителите у нас не искат да изоставят децата си. Решението обикновено идва вследствие на сблъсък с бедността или болест. Сред възможните причини е и наличието на 4 или повече деца.
Източник: в-к “Монитор”
Снимка: glynlowe.com