От следващата година в българските училища ще влязат 1200 допълнителни специалисти. Това ще струва около 17 млн. лв. и този разчет ще влезе в бюджета за 2018 г. Това заяви пред БНТ служебният министър на образованието Николай Денков.
Той уточни, че тези специалисти ще помогнат на учителите да не се фокусират върху проблемен ученик, а върху всички останали свои възпитаници. По думите му може и да има трудности с осигуряването им, тъй като за повечето от тях условията за труд не са достатъчно атрактивни. Подобен проблем се срещал и при търсенето на учители, като вакантните позиции са 900. Денков каза още, че Агенцията за социално подпомагане е решила да помогне на българските училища, като изпрати психолози. От Българския червен кръст пък са готови да обучат учителите на първа медицинска помощ.
Министърът посочи и че ще има промени в Наредбата за приобщаващото образование. По думите му те ще дадат повече права на учителите и ще оказват по-сериозен натиск на родителите, които не съдействат за решаване на проблемите с тяхното дете.
Той посочи и три основни проблема пред висшето образование, които ако бъдат решени, до 1-2 години щяло да има видими резултати в сектора. Това са елиминирането на големия брой завършващи висше образование, да се премахне големият брой студенти по определени направления и да се увеличи издръжката на някои специалности, които са с много ниска държавна субсидия.
По думите на служебния министър няма да има проблем при отпечатването на учебниците за втори и шести клас. Той уточни, че просто срокът за представяне на проектите за учебници е до 26 април и така се скъсява срокът за отпечатване на издателите. “Рискът от липса на учебници за тези класове е нулев”, увери Денков.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: freeimages.com