Министерството на образованието ще плати 17 млн. лв., за да осигури психолози в училищата. „Това е общата сума. която трябва да се заложи в бюджета, за да се осигури поне един психолог или педагогически специалист във всяко училище”, обясни просветният министър проф. Николай Денков.
По думите му недостигът на квалифицирани специалисти е един от основните дефицити в образователната система, който трябва да бъде коригиран в най-близко бъдеще. „Можем да очакваме, че агресията в училище ще изчезне, когато това стане в обществото. Това обаче няма да се случи много скоро и затова трябва да се предприемат мерки”, допълни Денков.
Един от основните проблеми според Денков за агресията в школата е фактът, че децата копират действията на родителите си. Освен това нямало една институция, която да се заеме с решаването на проблема с агресията между децата.
„На среща с институциите разделихме мерките на такива, които могат да се задвижат веднага, и други, които изискват практическа подготовка. До края на 2017 г. е първата група, а втората до края на 2018-г”, добави още той. Сред първите задачи било да се направят незабавни промени в наредбата за Държавния стандарт за приобщаващото образование. Относно Наредба номер 3 за здравните кабинети Денков заяви, че е необходимо да се дефинира вариантът за медицинско обслужване в зависимост от конкретните условия в училището. Подобряването на комуникацията между родители и учители е друг момент от наредбата, който трябва да бъде коригиран. „Балансът в отношенията родители-учители е нарушен. Крайната дума какво да е наказанието за детето трябва да бъде на учителите и родителите трябва да подпомагат този процес”.
За да не мислят как да се бият, дрогират и пият, децата ще бъдат включвани в извънкласни дейности. Всяко училище трябва да може да осигури такива за своите ученици. Друг вариант за превенция на агресия е част от по-големите ученици да патрулират за опазване на дисциплина в междучасията. „Не е достатъчно само да има видеокамери в училищата. Трябва да има кризисен щаб, който да е активен непрекъснато”. Планира се поставянето на постери, плакати, предназначени за популяризиране сред учениците на Националната телефонна линия за деца 16 111 и оповестяване на информацията за телефонната линия на видно място в училищата.
Източник: в. Политика
Снимка: freeimages.com