В резултат на проведените срещи в Минстерството на труда и социалната политика (МТСП) относно промените в Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане (ППЗСП), според които се очакваше над 1500 деца и младежи с увреждания да бъдат премествани в нови Центрове за настаняване от семеен тип (ЦНСТ), без предварителна оценка и планиране, промените бяха отложени.
В средата на декември Национална мрежа за децата алармира за предстоящите премествания поради планирано профилиране на ЦНСТ на база възраст. Национална мрежа за децата и Коалиция “Детство 2025” излязоха с позиция към отговорните институции, в която изразиха категорична позиция против готвените промени.
Национална мрежа за децата се противопостави и на промените, свързани с въвеждането и прехвърлянето на мулти-дисциплинарната оценка към доставчиците на услуги, което доведе до крайно неуместни ситуации, в които услуги, специализирани единствено в подкрепата на деца, получават направления за оценка на възрастни хора с психични заболявания или хора, нуждаещи се от настаняване в домове за стари хора.
По време на последвалите срещи, в които се включиха представители на различни граждански организации, работещи за деца и възрастни, МТСП предложи проект на Постановление за изменение и допълнение на Постановление № 288 на Министерския съвет от 04.11.2016 г. за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за социално подпомаган. Промените, които се предлагат са както следва:
- Отлага се действието на профилирането на ЦНСТ за деца и младежи с увреждания до 1 януари 2018 г.
- Удължава се срокът за предприемане на действия от кметовете, съгласно новите наименования на някои услуги до 30 април 2018 г.
- Отлага се от 1 януари 2018 г. влизането в сила на всички текстове, имащи отношение към оценката на потребностите, плана и мултидисциплинарния подход и по този начин се възстановява действието на старите текстове в ППЗСП – подаване на молбите, социална оценка и т.н.
- Отлага се от 1 януари 2018 г. влизането в сила на текстовете в дефинициите на Дневен център за деца и/или младежи с увреждания и Дневен център за пълнолетни лица с увреждания; Дневен център за деца и/или младежи с тежки множествени увреждания и Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания; Дневен център за стари хора, Център за социална рехабилитация и интеграция и Център за обществена подкрепа, с които се възлага на специалисти от тези услуги да участват в екипите за оценка.
- Отлага се от 1 януари 2018 г. влизането в сила на отмяната на приложенията, свързани с ползването на социални услуги – образците за молбата, доклада-предложение от ДСП, заповедта и др.
- Въвежда се нов параграф, за да не остане празнота относно въведените в Закона за социално подпомагане правила по отношение ползването на социални услуги от лицата, поставени под запрещение.