„Правата на човека започват с правата на детето“, казва убитият полски педагог, писател и лекар Януш Корчак. Когато правата на човека са в риск, то и правата на детето са в риск и Корчак най-добре знае това, защото загива заедно със своите 192 възпитаници в газовите камери в Треблянка. Под формата на игра децата заедно с него вървят през гетото, за да стигнат до смъртта си. Милиони хора са били гонени и убивани заради различията им, като се разгаря най-ужасяващата война в историята на човечеството, базирана на омразата срещу различния човек.
Шест години след смъртта на Корчак, раните от войната остават все още дълбоки. Събират се политици от целия свят и на 10 декември 1948 година се приема Харта за човешките права. Това е неформална конституция, която гарантира и до ден днешен правата на човека.
Днес, 70 години по-късно, правата на човека отново са поставени на карта и отново езикът на омразата заема водещо място в политическите речи на хората, управляващи света. Днес същите потоци от дезинформация, пропаганда и фалшиви новини си играят със страховете ни, като ни внушават, че „различният е заплаха за нас“. Националистическите настроения преминават във фашизоидни публични крясъци, като се противопоставя мъжът с жената, възрастният с детето, българинът с рома, Източна Европа на Западна Европа и пр. Малцина са днес тези, които си дават сметка, че човешките права са в риск, а оттам и човечеството ни!
Ние от Национална мрежа за децата като детска правозащитна организация, която обединява над 150 организации, работещи с деца и семейства в България, допринасяме с нашия труд за това правата на детето да бъдат част от българските политики. Всяка година организациите в мрежата помагат на над 70 000 деца и 13 000 семейства, а за да помагаме на всички деца в България, ние работим за промяна на политиките. Всяка година издаваме Бележник на правителството, в който отразяваме основните проблеми и препоръки към работата на институциите, ангажирани с благосъстоянието и спазването на правата на децата. Именно затова ние подготвихме и изпратихме към ООН своя независим доклад през 2016 г. (PDF, 566 KB, ENG), в който правим преглед на изпълнението на препоръките и предлагаме нови теми за препоръки по областите, които касаят децата и семействата.
„Не се измъчвай, ако не можеш да направиш нещо за своето дете, просто помни: направеното за детето е недостатъчно само, ако не е направено всичко възможно“, казва Корчак в своите “Десет заповеди към родителите”. Правете всичко възможно, защитавайте не само вашите деца, но и децата на България и света. Бъдете нащрек, защото 70 години по-късно ние отново сме изправени пред въпроса, дали заставаме на страната на цивилизационния избор или на демагогията и омразата, които водят към войни и разруха!