Доброволчеството играе ключова роля за кариерното ориентиране и развитието на младежите и е шанс за достъп до пазара на труда, показват множество проучвания и анализи, припомнени по повод 5 декември – Международния ден на доброволеца, с който обществото отдава почит на хората, които с безвъзмезден труд помагат за подобряването на живота на уязвимите и нуждаещите се от помощ.
На този ден по традиция е официалното награждаване на победителите в конкурса за Доброволческа инициатива. Общо 58 инициативи, организирани от неправителствени организации, училища, читалища, неформални групи и др., реализирани в градове и села, бяха номинирани тази година.
Конкурсът е организиран от Фондация Лале и Националния алианс за работа с доброволци за осма поредна година и беше отворен за кандидастване до средата на месец ноември, за всички, които през настоящата година са организирали доброволческа инициатива.
Авторитетно жури от общественици избра най-добрите и ефективни инициативи по предварително обявените критерии – резултати, значение за хората в общността; брой и характеристики на участниците; значение на инициативата за развитието на екипа на организацията и доброволците; финансова ефективност.
Фондация „Нашите недоносени деца” беше отличена за инициативата „Да плетем и шием за недоносените бебета”. Жените изработват от фин памук малки октоподи, които се поставят в кувьозите при бебетата.
Сдружението „Планини и хора – асоциация на планинските водачи в България” получи наградата за обновяването на заслона „Кончето” в Пирин, с което ще се повиши сигурността на хилядите туристи.
Другият отличен проект е „Да спасим кестените” на Организацията на българските скаути. В него се включват над 200 деца от Варна, Шумен и Русе, като поставят къщички и хранилки за синигери.
Начално училище „Свети Климент Охридски“, град Кюстендил, също беше отличено с грамота.
Социологическо проучване, изготвено от екип на Изследователския център по социални науки към катедра Социология в СУ „Св. Климент Охридски“, доказва връзката между доброволчеството и професионалната реализация. Доброволческият опит дава отражение главно в две насоки – развитие на предприемачески умения и личностно развитие. Придобиват се меки умения, важни за публичния и гражданския сектор и в тях навлизат млади и социално ангажирани хора, се казва в изслездването.
Друго проучване на „Индъстри Уоч“ сред младежи (15-19 г.) от Пловдив, Габрово, Велико Търново, Ловеч, Димитровград, Асеновград и с. Труд също доказва, че младежите, които активно участват в доброволчески инициативи, развиват в по-голяма степен социалните си умения от връстниците си. Доброволчеството е фактор за смяна на стила на живот и на работа – при 50% от участниците в проучването са регистрирани промяна на поведенческите характеристики, свързани с предприемачеството и лидерството. Включването в доброволчески инициативи, дори за кратък период от време, показва сериозен потенциал за промяна на нагласите и за личностно развитие.
И двете социологически проучвания са категорични, че доброволческата дейност оказва влияние върху различни житейски аспекти и има положително въздействие както за доброволците, така и за обществената среда в България.
През 2016 година TimeHeroes представи данни и тенденции в сферата на доброволчеството в България. Все повече неправителствени организации у нас работят с доброволци, но често не знаят как пълноценно да ги управляват, мотивират и задържат. Има обаче осезаема положителна тенденция – докато при старта на TimeHeroes през 2012 г. екипът е трябвало да се свързва с 90% от организациите и да ги убеждава за смисъла от работа с доброволци и за ползата да пуснат своя мисия на платформата, днес 90% от организациите проактивно публикуват своите инициативи. TimeHeroes разработиха и специален наръчник за работа с доброволци, предназначен за НПО и активни граждани.
Снимка: pixabay.com