Всяка година, в последната сряда на февруари, отбелязваме международния “Ден за борба с училищния тормоз”. Тази инициатива започва през 2007 г., когато две момчета от Канада застават зад гърба на свой приятел и съученик, който бил тормозен, защото дошъл на училище с розово поло. Дейвид Шепърд и Травис Прайс купуват розови тениски и на следващия ден ги раздават на всички в училище, които дръзват да се включат. А те се оказали много. „Тогава научих, че двама души могат да си измислят нещо и да постигнат чудеса“, казва Травис Прайс, който през 2007 е бил на 17 години. „Най-накрая някой да застане зад гърба на по-слабото хлапе.“
На 22 февруари България също отбелязва “Ден за борба с училищния тормоз”. Платформата за кампанията е създадена от 9 неправителствени организации, обединени от каузата: фондация „Асоциация Анимус”, фондация „Джендър образование, изследвания и технологии”, сдружение „Алтернативи” – гр. Айтос, асоциация „Родители”, Институт по социални дейности и практики, фондация „П.У.Л.С” – гр. Перник, фондация „Партньори България”, Център за приобщаващо образование и Национална мрежа за децата.
В този ден ученици от цялата страна обличат розови тениски и споделят със съученици, приятели, братя и сестри желанието в училището да няма тормоз и агресия. Родителите също са поканени да сложат розова дреха, вратовръзка или лентичка в знак на солидарност и ангажираност с проблема. Учителите от много училища намериха време и място за инициативата, чрез която изразиха съпричастност и се включиха в кампанията.
Обединението „Училище без страх”, с подкрепата на Министерство на образованието и науката, дава възможност на всички ученици, учители и родители да отбележат Деня на розовата фланелка по свой собствен начин и да го споделят на платформата на събитието във фейсбук.
Екипът на Секретариата на Национална мрежа за децата на 22 февруари също се облече в розово. Подкрепяме “Училище без страх” и поздравяваме всички, които се включиха с различни дейности и символични послания, за да кажат “Не” на тормоза в училище!