На 30 юли отбелязваме Международния ден за борба с трафика на хора. Символът на кампанията е синьо сърце, изразяващо тъгата на жертвите на трафик. То напомня на света за студеното сърце на онези, които купуват и продават човешки същества. Синият цвят показва ангажимента на Обединените нации за борба с това престъпление, което лишава хората от техните права, достойнство и разрушава мечтите им.
Трафикът на хора е престъпление, което експлоатира жени, деца и мъже за многобройни цели. Според Международната организация на труда 21 милиона души са жертви на принудителен труд в световен мащаб.
Всяка страна по света е засегната от трафика на хора, независимо дали е страна на произход, транзит или дестинация за жертви. Почти една трета от всички жертви на трафик на хора по света са деца, а жените и момичетата съставляват 71% от жертвите, се посочва в доклад на ООН.
През 2010 г. на Общото събрание на ООН се приема Световния план за действие за борба с трафика на хора, който призова правителствата по света да предприемат координирани и последователни мерки за преодоляване на съвременното робство. Планът настоява за интегриране на борбата срещу трафика на хора в общите програми на ООН, за да се стимулира развитието и да се засили сигурността в световен мащаб. Една от ключовите разпоредби на плана е създаването на Доброволен доверителен фонд на ООН за жертви на трафик, особено жени и деца.
Весела Банова, методически директор на сдружение „Дете и пространство” и член на Управителния съвет на Национална мрежа за децата, е част от Greta – експертна група към Съвета на Европа срещу трафика на хора. В свое становище по повод Световния ден групата настоява за адекватно ресурсно осигуряване на системите за закрила на детето, спецални мерки за децата мигранти и бежанци и подкрепа за връщане на детето в семейството.
Статистика и ключови препоръки за ситуацията у нас
Снимка: freeimages.com